Netflix podrożeje? Rząd planuje wprowadzenie podatku na seriale online

Podatek cyfrowy miałby objąć najpierw serwisy VOD takie, jak Netflix
Podatek cyfrowy miałby objąć najpierw serwisy VOD takie, jak Netflix
Źródło zdjęć: © Chesnot/Getty Images
Jakub Krawczyński

22.04.2020 17:47, aktual.: 22.04.2020 20:11

Premier Mateusz Morawiecki wspominał wcześniej w tym miesiącu o wprowadzeniu podatku cyfrowego. Tymczasem według ekspertów współpracujących z rządem wynika, że mogą nim być objęte w pierwszej kolejności serwisy VOD, takie jak Netflix.

Jak podaje Spidersweb rząd chciałby, aby podatek ten płacili "dostawcy usług medialnych oferujący odpłatnie swoje usługi, w postaci dostępu do utworów audiowizualnych w języku polskim, mający swoją siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz poza nią". Miałby on wynosić 1,5 procent od przychodu związanego z działalnością w Polsce.

Środki pozyskane z obłożenia gigantów takich, jak Netflix czy HBO mogłyby zasilić Polski Instytut Sztuki Filmowej (PISF) i stanowiłyby pewnego rodzaju zabezpieczenie przed zapaścią branży audiowizualnej i kinematograficznej w związku z pandemią koronawirusa. Nie wiadomo jednak, jaka dokładnie kwota wchodzi w grę i czy uda się ostatecznie wyegzekwować tego rodzaju opłaty.

Co wiemy jednak w tym momencie to to, że branża VOD w czasach kwarantanny ma się wyjątkowo dobrze. Jest to ogólnoświatowa tendencja. Netflix postanowił nie komentować tych doniesień – w tym momencie można jedynie spekulować, czy w przypadku wprowadzenia tego podatku podrożeją ceny abonamentów VOD.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)