Netflix podrożeje? Rząd planuje wprowadzenie podatku na seriale online

Premier Mateusz Morawiecki wspominał wcześniej w tym miesiącu o wprowadzeniu podatku cyfrowego. Tymczasem według ekspertów współpracujących z rządem wynika, że mogą nim być objęte w pierwszej kolejności serwisy VOD, takie jak Netflix.

Podatek cyfrowy miałby objąć najpierw serwisy VOD takie, jak Netflix
Podatek cyfrowy miałby objąć najpierw serwisy VOD takie, jak Netflix
Źródło zdjęć: © Chesnot/Getty Images
Jakub Krawczyński

Jak podaje Spidersweb rząd chciałby, aby podatek ten płacili "dostawcy usług medialnych oferujący odpłatnie swoje usługi, w postaci dostępu do utworów audiowizualnych w języku polskim, mający swoją siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz poza nią". Miałby on wynosić 1,5 procent od przychodu związanego z działalnością w Polsce.

Środki pozyskane z obłożenia gigantów takich, jak Netflix czy HBO mogłyby zasilić Polski Instytut Sztuki Filmowej (PISF) i stanowiłyby pewnego rodzaju zabezpieczenie przed zapaścią branży audiowizualnej i kinematograficznej w związku z pandemią koronawirusa. Nie wiadomo jednak, jaka dokładnie kwota wchodzi w grę i czy uda się ostatecznie wyegzekwować tego rodzaju opłaty.

Co wiemy jednak w tym momencie to to, że branża VOD w czasach kwarantanny ma się wyjątkowo dobrze. Jest to ogólnoświatowa tendencja. Netflix postanowił nie komentować tych doniesień – w tym momencie można jedynie spekulować, czy w przypadku wprowadzenia tego podatku podrożeją ceny abonamentów VOD.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (4)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.