Netflix podrożeje? Rząd planuje wprowadzenie podatku na seriale online

Netflix podrożeje? Rząd planuje wprowadzenie podatku na seriale online22.04.2020 17:47
Podatek cyfrowy miałby objąć najpierw serwisy VOD takie, jak Netflix
Podatek cyfrowy miałby objąć najpierw serwisy VOD takie, jak Netflix
Źródło zdjęć: © Chesnot/Getty Images
Jakub Krawczyński

Premier Mateusz Morawiecki wspominał wcześniej w tym miesiącu o wprowadzeniu podatku cyfrowego. Tymczasem według ekspertów współpracujących z rządem wynika, że mogą nim być objęte w pierwszej kolejności serwisy VOD, takie jak Netflix.

Jak podaje Spidersweb rząd chciałby, aby podatek ten płacili "dostawcy usług medialnych oferujący odpłatnie swoje usługi, w postaci dostępu do utworów audiowizualnych w języku polskim, mający swoją siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz poza nią". Miałby on wynosić 1,5 procent od przychodu związanego z działalnością w Polsce.

Środki pozyskane z obłożenia gigantów takich, jak Netflix czy HBO mogłyby zasilić Polski Instytut Sztuki Filmowej (PISF) i stanowiłyby pewnego rodzaju zabezpieczenie przed zapaścią branży audiowizualnej i kinematograficznej w związku z pandemią koronawirusa. Nie wiadomo jednak, jaka dokładnie kwota wchodzi w grę i czy uda się ostatecznie wyegzekwować tego rodzaju opłaty.

Co wiemy jednak w tym momencie to to, że branża VOD w czasach kwarantanny ma się wyjątkowo dobrze. Jest to ogólnoświatowa tendencja. Netflix postanowił nie komentować tych doniesień – w tym momencie można jedynie spekulować, czy w przypadku wprowadzenia tego podatku podrożeją ceny abonamentów VOD.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)