Nie doszły do Ciebie e-maile z Allegro? To dlatego, że Gmail je zablokował!

Nie doszły do Ciebie e-maile z Allegro? To dlatego, że Gmail je zablokował!

Pora wrócić do zakupów metodą tradycyjną? (Fot. Flickr/sidewalk flying/Lic. CC by)
Pora wrócić do zakupów metodą tradycyjną? (Fot. Flickr/sidewalk flying/Lic. CC by)
Michał Michał Wilmowski
28.11.2011 11:40

Tysiące użytkowników Allegro nie dostało w ostatnich dniach wiadomości o zakupie czy informacji o wpłacie. Nie, nie było żadnej awarii. Gmail zablokował adres IP naszej największej platformy aukcyjnej za... spamowanie.

Tysiące użytkowników Allegro nie dostało w ostatnich dniach wiadomości o zakupie czy informacji o wpłacie. Nie, nie było żadnej awarii. Gmail zablokował adres IP naszej największej platformy aukcyjnej za... spamowanie.

Na forum Allegro od kilku dni burza. Nie dochodzą e-maile z ważnymi informacjami dotyczącymi aktywności sprzedawców i kupujących w serwisie. Użytkownicy są zdezorientowani. Większość myśli, że to awaria i domaga się od administratorów wyjaśnień, co się dzieje:

Kilka godzin temu zakończyło się kilka moich aukcji, do tej pory nie przyszło powiadomienie na maila. (…) Sprawdzałam na poczcie, wiadomości od innych nadawców dochodzą bez problemu, więc prawdopodobnie problem leży po stronie Allegro. Proszę o wyjaśnienie sprawy i odpowiedź, jak długo potrwa awaria.

Wina faktycznie leży po stronie Allegro, a sprawa jest bardzo prosta. Na Wykopie cytowana jest wypowiedź pracownika Allegro z forum, który mniej więcej wyjaśnia, co się stało:

Niestety na tę chwilę wszystkie nasze maile wysyłane na skrzynki w Gmailu (i pewnie też w Gazeta.pl) są odrzucane z komunikatem: Message soft bounced for '*@gmail.com', '4.3.2 - Not accepting messages at this time ('421', ['4.7.0 [91.207.14.90 10] Our system has detected an unusual rate of', '4.7.0 unsolicited mail originating from your IP address. To protect our.

Pracownik nie podał charakterystycznego dalszego ciągu komunikatu, który brzmi:

...users from spam, mail sent from your IP address has been blocked. Please visit http://www.google.com/mail/help/bulk_mail.html to review our Bulk Email Senders Guidelines.

Tak, tak, Google zablokował Allegro za spam. Przy okazji problem mają użytkownicy poczty Gazety.pl, która korzysta z systemu poczty Gmail. Jaka jest na to rada? Pracownik Allegro polecił... zmienić adres pocztowy do czasu wyjaśnienia sprawy z Gmailem.

Wyjaśnienie najprawdopodobniej jest bardzo proste: Allegro niemal codziennie przysyła wszystkim, którzy kiedykolwiek się rejestrowali w serwisie, reklamy Citeamu - swojej platformy zakupów grupowych. Sam mam ich całkiem pokaźną kolekcję w spamie. Na szczęście nie w Gmailu.

Ale jeśli użytkownicy poczty Google'a robili to, co ja, czyli oznaczali reklamy Citeamu jako spam, Gmail w końcu zaczął traktować adres IP Allegro jako spamerski. I chwała mu za to – wielu użytkowników wybrało Gmaila właśnie dlatego, że spam w starciu z korporacją z Mountain View nie ma szans. Swego czasu przekonali się o tym właściciele kont pocztowych w o2.

Na forum Allegro pojawiły się już informacje, że maile zaczęły przychodzić. Niektórzy dostali naraz po kilkaset. Ale problem powrócił: po 10 rano forum zrobiło się znów monotematyczne. Użytkownicy skarżą się, że "znów nie dochodzą".

Jeśli ten paraliż jeszcze potrwa, najwięcej straci samo Allegro. Jeśli jednak myślicie, że nauczy się i przestanie dręczyć użytkowników codziennym przeglądem ofert z Citeamu, to raczej się mylicie. Obstawiałbym, że zaczną to po prostu robić z innego adresu IP.

Źródło: Wykop

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)