Nie męczy oczu tak jak smartfon czy tablet. Warto mieć czytnik w swojej kieszeni

Nie męczy oczu tak jak smartfon czy tablet. Warto mieć czytnik w swojej kieszeni

Czytnik to doskonały prezent dla osoby starszej. Jest łatwy w obsłudze i wszechstronny
Czytnik to doskonały prezent dla osoby starszej. Jest łatwy w obsłudze i wszechstronny
Źródło zdjęć: © Pixabay
Patryk Wieczorek
01.12.2017 08:22

Choć tradycyjne książki mają się tak samo dobrze jak kilka lat temu, to na horyzoncie pojawia się duża konkurencja w postaci ebooków i czytników. Za ich rozpowszechnieniem przemawia ekologia – jest to duża oszczędność papieru – oraz wygoda. Pod ręką masz dostęp do niezliczonej ilości książek o różnej tematyce, a by cieszyć się nimi w każdym miejscu, wystarczy wgrać je do pamięci urządzenia.

Oto kilka propozycji dobrej jakości czytników, dla których zapomnisz o swojej domowej biblioteczce na długi czas. To idealny prezent dla osoby, która nigdzie nie rusza się bez książki.

Ruchomy atrament

Urządzenia do czytania ebooków posiadają wyświetlacz stworzony z tzw. e-papieru, czyli drobnych kuleczek "atramentu", które pod wpływem impulsów elektrycznych układają się w piksele tworzące słowa. Dzięki matowej powierzchni tekst jest dobrze czytelny pod każdym kątem nawet gdy jest bardzo jasno.

Być może planujesz zakup prezentu dla osoby starszej, która ma nieco słabszy wzrok. W takim wypadku czytnik będzie doskonałym podarunkiem. Czcionkę w ebookach można dowolnie powiększać, a ilość tekstu na „stronie” sama dopasuje się do jej wielkości. Nawet osoby z dużą wadą wzroku będą mogły czytać swoje ulubione dzieła bez przeszkód.

Tysiące stron pod twoim palcem

Czytnik możesz wziąć ze sobą dosłownie wszędzie, a to dzięki jego rozmiarowi. Kompaktowe modele są mniejsze niż przeciętna książka, cieńsze i zdecydowanie lżejsze. Nie musisz się przy tym ograniczać do wyboru jednego czy dwóch dzieł. Możesz mieć ich ze sobą kilkadziesiąt. Ebooki zajmują niewiele miejsca na dysku i nawet urządzenia o małej pamięci mogą pomieścić ich bardzo dużo.

Jeśli chcesz mieć swoją biblioteczkę zawsze pod ręką, nie zastanawiaj się. Ebooki kosztują mniej niż książki, a w dodatku możesz ściągnąć je na swój czytnik od razu po zakupie. Zamiast więc wybierać się do najbliższej księgarni lub czekać kilka dni, aż kurier dostarczy twoje dzieło, rozsiądź się wygodnie i zacznij czytać.

Bez lampki się nie obejdzie

Czytniki, w przeciwieństwie do tabletów albo telefonów, nie emitują własnego światła. Z jednej strony jest to zaleta. Długie godziny spędzone na wpatrywaniu się w świecący ekran monitora mogą odbić się na naszych oczach. Niestety, oznacza to również, że o czytaniu przy słabym oświetleniu nie może być mowy. Dlatego by oszczędzić sobie kłopotu, warto zaopatrzyć się w przenośną lampkę przyczepianą do urządzenia.

Posiadanie własnego czytnika otwiera przed nami nowe możliwości. Jeśli kiedykolwiek zdarzyło ci się wybrać w podróż z książką, która znudziła cię w połowie, a nie miałeś pod ręką innej lektury, to znak, że urządzenie jest dla ciebie stworzone. Jeśli wśród twoich bliskich znajdzie się osoba, która pochłania książki jedna po drugiej, pomyśl o sprawieniu jej na święta dobrej jakości czytnika.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)