Nie tylko Dolina Krzemowa. Poznaj europejskie gwiazdy branży internetowej

Nie tylko Dolina Krzemowa. Poznaj europejskie gwiazdy branży internetowej14.06.2011 16:45
Europa też ma swoje gwiazdy! (Fot. Flickr/Fabio Ikezaki/Lic. CC by-sa)
Europa też ma swoje gwiazdy! (Fot. Flickr/Fabio Ikezaki/Lic. CC by-sa)

Rankingi firm technologicznych nie pozostawiają złudzeń – pod tym względem Europa stała się zaściankiem pozbawionym większego znaczenia w globalnej rozgrywce. Wciąż jednak istnieją europejskie marki i usługi z powodzeniem konkurujące z rywalami z całego świata. Które z nich warto znać?

Skype

Zaczynając to zestawienie, chciałbym podkreślić, że choć wiele europejskich marek i firm ma lokalnie bardzo silną pozycję, w światowym rankingu nie mają większego znaczenia. Wystarczy wspomnieć choćby o bezkonkurencyjnym na rynku rosyjskim Yandeksie czy polskim Allegro.

W zestawieniu TOP 100 największych firm technologicznych świata znalazło się zaledwie 7 przedsiębiorstw europejskich działających głównie na miejscowym rynku. Światowe znaczenie mają niemal wyłącznie usługi i firmy amerykańskie i azjatyckie.

Skype
Skype

Wprawdzie od 2005 roku aplikacja była własnością kolejno: eBaya, amerykańskich funduszy inwestycyjnych, twórcy przeglądarki Netscape i – od niedawna – Microsoftu, to Skype ma europejskie korzenie.

Aplikacja powstała w 2003 roku w wyniku szwedzko-estońskiej kooperacji i szybko stała się najpopularniejszym komunikatorem głosowym na świecie. Potencjał programu dostrzegli poważni inwestorzy.

Już po dwóch latach właścicielami Skype’a stali się Amerykanie – możliwości komunikatora jako pierwsza doceniła Meg Whitman, ówczesna szefowa eBaya, szukająca rozwiązania pozwalającego na łatwe komunikowanie się sprzedawców i klientów jej platformy handlowej.

SAP

SAP
SAP

Produkt niemieckiej firmy SAP AG to najpopularniejsze na świecie oprogramowanie ERP. Co znaczy ten tajemniczy skrót? ERP, czyli Enterprise Resource Planning, to system informatyczny służący do zarządzania zasobami przedsiębiorstwa, łączący m.in. funkcje kadrowe, magazynowe, CRM i księgowość.

Niemiecka firma jako pierwsza zaprezentowała dojrzałe rozwiązania klasy ERP, co pozwoliło jej zdobyć bardzo silną pozycję na rynku tych aplikacji – z oprogramowania SAP korzystają dziesiątki tysięcy firm na świecie.

Znaczenie SAP zostało dostrzeżone również za Oceanem. Firma jest wymieniana wśród przedsiębiorstw, które może w najbliższej przyszłości nabyć Microsoft. W przeciwieństwie do Skype’a, kupionego za 8,5 mld dolarów, zakup SAP-a to znacznie poważniejsze przedsięwzięcie – firma jest wyceniana na 75 mld dolarów.

Pogłoski o planach Microsoftu wzmacnia fakt, że kilka lat temu prowadzono rozmowy na temat kupienia SAP-a przez firmę z Redmond.

Opera

Opera
Opera

Norweska Opera zdobyła zaledwie około 2 proc. światowego rynku, pozostaje jednak jedyną aplikacją tego typu spoza Stanów Zjednoczonych, która od lat utrzymuje się w pierwszej piątce przeglądarek.

Dość znana w Europie – zwłaszcza północnej i wschodniej – za Oceanem pozostaje jedynie egzotyczną ciekawostką.

TYPO3

Instytut Fraunhofera - tu powstało MP3!
Instytut Fraunhofera - tu powstało MP3!

Palmę pierwszeństwa wśród najpopularniejszych opensource'owych CMS-ów na świecie dzierżą WordPress i Joomla. W projektach wymagających nieco większych możliwości twórcy stron internetowych sięgają m.in. po Drupala oraz dwa europejskie CMS-y: eZ Publish (Norwegia) i TYPO3 (Dania).

O klasie i znaczeniu tego ostatniego dobrze świadczy liczba "poważnych" stron zbudowanych na jego podstawie. Z TYPO3 korzystają m.in. Cisco Systems, 3M, American Express czy American Airlines. Zalety CMS-a doceniły również znane firmy europejskie, jak francuski koncern Dassault Systemes, Epson czy Lufthansa.

Prestiżowych użytkowników ma również norweski eZ Publish, z którego korzystają m.in. US Navy i Massachusetts Institute of Technology.

MP3

Instytut Fraunhofera - tu powstało MP3!
Instytut Fraunhofera - tu powstało MP3!

Jeśli cenisz wygodę, jaką zapewnia cyfrowa muzyka nie zapominaj, że ten najpopularniejszy obecnie standard kodowania dźwięku został opracowany w europejskim instytucie badawczym.

Prace nad cyfrowym zapisem muzyki w niemieckim Instytucie Fraunhofera rozpoczęły się jeszcze w latach 70. Format MP3 jest dziełem Karlheinza Brandenburga, który ponad dekadę później doprowadził metodę kodowania dźwięku do standardu, znanego z popularnych „empetrójek.”

Szczegóły dotyczące MP3 i historię jego powstania znajdziesz w tym artykule.

BaseKit

BaseKit
BaseKit

BaseKit należy do najlepszych na świecie serwisów, pomagających w tworzeniu stron WWW. W przeciwieństwie do większości tego typu usług, europejski serwis nie ogranicza się do generowania szablonowych, mało efektownych witryn.

Jego istotną zaleta jest możliwość zautomatyzowanego tworzenia stron na podstawie projektu przygotowanego w Photoshopie. BaseKit nie jest kolejnym generatorem, ale rozbudowanym i – co równie istotne – bardzo łatwym w obsłudze edytorem stron.

Potencjał usługi docenili m.in. czytelnicy amerykańskiego serwisu TechCrunch, umieszczając ją w czołówce europejskich usług i serwisów.

Spotify

Spotify
Spotify

Szwedzki serwis pozwala na legalne słuchanie muzyki udostępnianej online. Choć istniejący od 2008 roku Spotify jest dostępny – na razie – dla użytkowników z kilku krajów europejskich, wywołuje zainteresowanie na całym świecie.

Współpracę ze Spotify nawiązał m.in. Facebook, deklarując uruchomienie w serwisie społecznościowym usługi bazującej na szwedzkim serwisie.

Potencjał Spotify dostrzegli również amerykańscy inwestorzy – po pozyskaniu od nich kilkudziesięciu milionów dolarów serwis przygotowuje się do debiutu na amerykańskim rynku. Warto zauważyć, że za Oceanem pewną popularnością cieszy się podobny, stworzony przez Polaka serwis - Share The Music.

HTML

Strona Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych
Strona Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych

Pierwsze próby stworzenia języka umożliwiającego prezentację i formatowanie dużych ilości tekstu i danych oraz skuteczną nawigację zostały podjęte przez amerykańskiego IBM-a – ich wynikiem był GML.

Na jego podstawie w drugiej połowie lat 80. Tim Berners-Lee opracował język HTML służący do publikowania materiałów na stronach WWW. Tim był wówczas konsultantem do spraw oprogramowania zatrudnionym w zlokalizowanym w Szwajcarii ośrodku CERN - Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych.

CityDeal

CityDeal
CityDeal

Amerykanie uruchomili swojego Groupona, ale podobna usługa powstała również w Europie. Był to CityDeal, działający na zasadach znanych z amerykańskiego odpowiednika. Atrakcyjne oferty z kilkudziesięcioprocentowym rabatem mogły być zrealizowane po zgłoszeniu się odpowiednio dużej liczny chętnych.

Niestety, choć City Deal z powodzeniem rozwijał się i zdobywał popularność, jego dalsze losy dobitnie świadczą o różnicy potencjałów pomiędzy Europą i USA. Działający na identycznych zasadach amerykański serwis szybciej rozwinął się i pozyskał inwestorów, którzy zapewnili jego dalszą ekspansję.

Rezultatem szybszego rozwoju Groupona było wejście tego serwisu na rynek europejski i wchłonięcie CityDeala.

Symbian

Symbian
Symbian

Ten system operacyjny dla urządzeń mobilnych z roku na rok traci udziały w rynku. Wciąż pozostaje jednak jednym z najpopularniejszych środowisk, a telefony komórkowe z Symbianem dostępne są w ofercie większości operatorów.

Symbian został stworzony wspólnymi siłami przez największych przed laty producentów telefonów komórkowych – Nokię, Siemensa i Ericssona, wspartych przez amerykańską Motorolę.

Warto pamiętać, że Symbian powstał na bazie systemu EPOC opracowanego w latach 80. przez producenta wczesnych PDA – brytyjską firmę Psion PLC.

Choć zestawienie ogromnych firm, jak SAP AG z webowymi usługami, np. Spotify, może wydawać się karkołomne, starałem się przekrojowo przedstawić gwiazdy europejskiej branży IT. Co prawda wśród światowych gigantów firm i usług z Europy jest bardzo mało, jednak na Starym Kontynencie istnieje wiele firm, które z powodzeniem eksploatują różne nisze.

Poza wymienionymi są to m.in. działający w branży reklamowej Criteo czy producent procesorów stosowanych w telefonach ARM. Mimo tych sukcesów trend jest widoczny: choć wiele pomysłów i technologii powstaje właśnie w Europie, to - o ile projekt jest obiecujący - prędzej czy później zostaje przejęty przez większe firmy z innych części świata.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)