Nie tylko scyzoryk. Wielofunkcyjne narzędzia do domu, samochodu i na biwak

Strona głównaNie tylko scyzoryk. Wielofunkcyjne narzędzia do domu, samochodu i na biwak
24.04.2018 11:21
Kilka narzędzi, które zastąpią cały warsztat
Kilka narzędzi, które zastąpią cały warsztat
Źródło zdjęć: © Pexels.com
Patryk Wieczorek
Patryk Wieczorek

Wielofunkcyjne narzędzia nie kończą się na scyzoryku. Istnieje jeszcze wiele gadżetów, które warto mieć zawsze pod ręką. Nie kosztują wiele, a mogą bardzo się przydać zwłaszcza podczas kryzysowych sytuacji.

Poniżej znajdziesz kilka przydatnych narzędzi, które łączą w sobie wiele różnych funkcji. Przy odrobinie wprawy i z odpowiednim sprzętem można zdziałać cuda zarówno w domu, jak i poza nim.

Następca scyzoryka. Multitoole dla majsterkowicza

Klasyczne multitoole, czyli ewolucja klasycznych scyzoryków to opcja dla prawdziwej złotej rączki. Gadżet, które zmieści się w kieszeni i posiada wiele dobrych jakościowo narzędzi przyda się każdemu, niezależnie od sytuacji. Multitoole wykonane z wytrzymałej stali nie zniszczą się po kilku dniach użytkowania, w przeciwieństwie do tanich modeli.

Narzędzia prezentowane w powyższych urządzeniach są pełnowymiarowe, co w połączeniu z dobrze dopasowanym mechanizmem sprawia, że operuje się nimi łatwo i wygodnie. Prezentowane urządzenia mają od 9 do 22 różnorodnych narzędzi, wśród których znajdą się podstawowe gadżety takie jak klucze imbusowe czy śrubokręty proste i krzyżakowe. Większość multitooli wyposażono również w dodatki przydatne na biwaku, otwieracze do konserw czy butelek oraz ręczne wiertła. Bardziej zaawansowane modele przydadzą się podczas napraw instalacji elektrycznej, ze względu na zaciskacz, czy szczypce do zdejmowania izolacji. Godnym polecenia narzędziem są również nożyce do cięcia blachy.

381455171785866986
Źródło zdjęć: © Youtube.com stopklatki

Gadżet do samochodu. Multitoole i zbijaki do szyb

Osobną kategorię stanowią multitoole samochodowe. To sprzęt o jeszcze mniejszych gabarytach, który doskonale sprawdzi się jako brelok samochodowy. Dzięki temu możesz zawsze mieć go przy sobie w razie potrzeby i jednym szarpnięciem odłączysz go od kluczyków. W sprytnie skonstruowanej obudowie znajduje się między innymi ukryte ostrze do przecinania pasów. Dzięki niemu rozcięcie krępujących więzów potrwa zaledwie sekundę. Dodatkowo wszystkie modele wyposażono w użyteczne zbijaki do szyb. Nawet przy ciosie wyprowadzonym z niewielką siłą będzie w stanie skruszyć szkło. Może się przydać, podczas udzielania pierwszej pomocy ofiarom wypadku. W awaryjnej sytuacji funkcję zbijaka spełni gaśnica lub nawet długopis.

Niektóre modele dodatkowo posiadają wbudowany miernik ciśnienia opon oraz drobną miarkę, która pozwoli sprawdzić stan bieżnika. Kontrola stanu ogumienia jest konieczna, gdy wybierasz się w długą podróż, a dzięki temu będziesz wstanie przeprowadzić ją we własnym garażu.

381455171786129130
Źródło zdjęć: © Pixabay.com

Na biwak z jednym narzędziem

Rozsądek podpowiada, że podczas biwaku przyda się nie tylko siekiera, ale również saperka, piła czy chociażby młotek do wbijania śledzi. Wybierając się na urlop na łonie natury, nie każdy ma ochotę zabierać ze sobą dziesiątki narzędzi, dlatego lepiej postawić na poręczne sprzęty łączące w sobie kilka funkcji. Dzięki temu przy pomocy poręcznej łopatki można wykopać dół na organiczne śmieci, okopać namiot w przypadku deszczu, porąbać drewno na ognisko lub nawet je przepiłować. Specjalnie wyprofilowany trzonek może przydać się podczas wbijania śledzi do namiotu.

Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)