Nie tylko wyszukiwarka. Niszowe, ale przydatne usługi Google'a [TOP 10]

Nie tylko wyszukiwarka. Niszowe, ale przydatne usługi Google'a [TOP 10]

Imperium Google'a ;) (Fot. Flickr/Ha-Wee/Lic. CC by)
Imperium Google'a ;) (Fot. Flickr/Ha-Wee/Lic. CC by)
Łukasz Michalik
20.04.2011 09:50, aktualizacja: 14.01.2022 13:32

Google to nie tylko wyszukiwarka, poczta i mapy. Firma z Mountain View udostępnia dziesiątki różnorodnych usług, często nietypowych i nowatorskich. Które spośród nich są warte uwagi?

Witryny

Witryny
Witryny

Witryny to prosty kreator stron internetowych. Aplikacja pozwala na tworzenie nieskomplikowanych witryn nawet osobom, które nie mają pojęcia o HTML-u. Dzięki intuicyjnemu edytorowi użytkownik może wybrać szatę graficzną, a następnie dodać treść.

Google Sites: Simple, secure group websites

Usługa, poza samym edytorem, zapewnia 100 MB miejsca na pliki strony. Dzięki kreatorowi można również w łatwy sposób podłączyć Google Analytics.

Alerty

Alerty
Alerty

Alerty to prywatny, spersonalizowany newsletter. Usługa pozwala użytkownikowi na otrzymywanie raportów obejmujących podaną dziedzinę lub hasło.

Opcje usługi pozwalają na definiowanie częstotliwości raportowania i sposobu dostarczania informacji.

Panoramio

Panoramio
Panoramio

Panoramio to serwis pozwalający na publikowanie zdjęć powiązanych z określonym miejscem na mapie. Dzięki moderacji publikowane są jedynie zdjęcia, które mogą być użyteczne dla ogółu użytkowników.

Panoramio: look around

Serwis zaczynał w 2005 roku jako hiszpański startup i został przejęty przez Google’a po dwóch latach działalności.

News

News
News

News to agregator wiadomości obsługujący już w chwili uruchomienia polskiej wersji ponad 300 źródeł informacji. Usługa jest dziełem Krishny Bharata, który po zamachach z 11 września 2001 roku dostrzegł trudność w odnajdywaniu w różnych źródłach informacji na ten sam temat.

Google News: More than just top news Stories--See how this is a powerful research tool.

Serwis udostępnia tytuły i krótkie fragmenty artykułów. Po kliknięciu interesującego zagadnienia użytkownik przenoszony jest na stronę z oryginalną treścią wiadomości. Aktualizacja wiadomości następuje co 15 minut.

Google podkreśla, że w przeciwieństwie do typowych serwisów informacyjnych za wybór wiadomości odpowiada nie subiektywny administrator serwisu, a algorytmy zapewniające bezstronność.

Czytnik

Czytnik
Czytnik

Czytnik kanałów RSS i Atom to aplikacja, która sprawdza, czy na zdefiniowanych przez użytkownika stronach pojawiły się nowe treści. Dzięki temu zamiast sprawdzać dziesiątki serwisów, informacje o nowych tekstach można mieć w uporządkowane w jednym miejscu.

Getting Started with Google Reader

Opracowano również prostszą wersję czytnika o nazwie Google Play – jest on przeznaczony dla osób, które odstrasza rozbudowany interfejs podstawowej usługi.

iGoogle

iGoogle
iGoogle

iGoogle to usługa umożliwiająca szybki dostęp do najważniejszych informacji. Użytkownik wybiera, jakie treści go interesują, i umieszcza na spersonalizowanej stronie różnego rodzaju elementy – zegar, kalendarz, prognozę pogody czy nagłówki wiadomości.

iGoogle: A Mini Product Tour

Poza elementami związanymi ze zdobywaniem informacji Google udostępnia również możliwość dołączenia do strony gier, klipów filmowych lub okna komunikatora.

SketchUp

SketchUp
SketchUp

SketchUp to aplikacja pozwalająca na modelowanie obiektów trójwymiarowych. W porównaniu z większością programów CAD program jest bardzo łatwy w obsłudze.

Aplikacja początkowo była oferowana jako produkt komercyjny, jednak po przejęciu SketchUp przez Google’a dostępna jest jej darmowa wersja.

Aplikacja oferuje zestaw podstawowych narzędzi oraz system podpowiedzi, dzięki którym nawet początkujący użytkownik jest w stanie zaprojektować trójwymiarowe obiekty. Można je następnie umieszczać np. na mapach Google’a.

Kolekcje trójwymiarowych obiektów są dostępne w serwisie Galeria 3D.

Squared

Squared
Squared

Eksperymentalna wyszukiwarka Google’a to próba nietypowego sposobu prezentowania wyników wyszukiwania – są one wyświetlane w formie tabeli. Nawiązuje to nieco do idei przyświecającej innej nowatorskiej wyszukiwarce o nazwie Wolfram Alpha.

Produkt Google’a obsługuje wyszukiwanie semantyczne i w zależności od zadanego pytania tworzy tabelę zawierającą zmienną liczbę kolumn i nagłówki, dopasowane do zadanego pytania.

W przypadku dystrybucji Linuksa będą to np. daty bieżących wydań i rodzaj licencji, w przypadku prezydentów – partie i lata sprawowania urzędu, a w przypadku polskich miast - numery kierunkowe, województwo i przynależność administracyjna.

Introducing Google Squared

Uruchomiona w 2009 roku usługa wciąż jest w fazie testów i – sądząc po problemach ze znalezieniem wielu odpowiedzi – nieprędko stanie się pełnowartościowym produktem. Mimo tego Squared to warta uwagi propozycja, przełamująca schemat, do którego przyzwyczaiły nas typowe wyszukiwarki.

Jaiku

Jaiku
Jaiku

Wśród serwisów mikroblogowych niepodzielnie panuje Twitter, jednak Google również udostępnia podobną usługę. Platforma mikroblogowa Jaiku została założona w Finlandii w 2006 roku.

Rok później projekt został przejęty przez Google’a za 12 milionów dolarów. Choć  serwis – w porównaniu z Twitterem – wydaje się bardziej dopracowany, Google nie sprostał zadaniu rozwinięcia go do postaci mogącej zagrozić dominacji największego konkurenta. W 2009 roku gigant udostępnił kod źródłowy serwisu.

Jaiku vs Twitter

Obecnie – jak głosi informacja na stronie Jaiku – serwis stanowi boczny projekt Google’a, obsługiwany w wolnym czasie przez pracowników giganta z Mountain View.

Body Browser

Body Browser
Body Browser

Poza mapą Ziemi, Marsa czy Księżyca Google udostępnia również mapę… człowieka. Usługa Google Body to atlas anatomiczny pozwalający na przekrojowy podgląd części ciała.

Poza ogólnym widokiem aplikacja pozwala na zapoznanie się z budową poszczególnych układów. Dzięki wyszukiwarce użytkownik może też odnaleźć określony mięsień czy narząd.

A 2 minute demo of Google Body Browser 3D plus how to get it!

Aby skorzystać z aplikacji, niezbędna jest przeglądarka obsługująca technologię WebGL.

Zaprezentowana dziesiątka to jedynie część z imponującej listy serwisów oferowanych przez giganta z Mountain View. Czy korzystasz z jakichś mniej znanych usług Google'a?

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)