Nie zastawiaj garażu albo szopy. Wielofunkcyjne urządzenia do ogrodu

Nie zastawiaj garażu albo szopy. Wielofunkcyjne urządzenia do ogrodu

Prace ogrodowe nigdy nie były równie przyjemne
Prace ogrodowe nigdy nie były równie przyjemne
Źródło zdjęć: © Shutterstock
Patryk Wieczorek
21.03.2018 13:45

Zadbany trawnik zależy przede wszystkim od czasu, jaki poświęcisz na jego pielęgnację, a także od jakości narzędzi. By nie składować w szopie lub garażu sterty urządzeń, które przydadzą ci się raz na jakiś czas, pomyśl o takich, które łączą w sobie kilka funkcji.

Prawdziwy kombajn na twoim podwórku

Jeśli szukasz czegoś, co pozwoli ci na wykonywanie podstawowych prac wokół posesji, to zdecyduj się na urządzenie wielofunkcyjne. Wymienne akcesoria sprawią, że tego typu urządzeń możesz używać przez cały rok. W sezonie wiosenno-letnim przyda się szczególnie funkcja kosiarki rotacyjnej lub listwowej oraz glebogryzarki, podczas gdy jesienią i zimą użyjesz odśnieżarki i zamiatarki. Urządzenie jest lekkie i łatwe w obsłudze, a regulowany uchwyt pozwala dostosować je do wzrostu.

Obraz
© Shutterstock

Kosa spalinowa do ogrodu i sadu

To rozwiązanie dla osób, które wolą korzystać z podkaszarki zamiast mocować się z ciężką i trudną w manewrowaniu kosiarką. To również jedyna opcja do podwórek o dużych spadkach terenu oraz sporą ilością krzewów, między którymi trudno manewrować. Wymienne końcówki umożliwiają zmianę kosy w nożyce do cięcia żywopłotu, a nawet piłę spalinową. Waga takich modeli bez paliwa to około 4 kg, więc manewrowanie nimi nie sprawia problemu. W razie potrzeby można zaopatrzyć się w dodatkowy pas, który poprawi pewność chwytu. Sekator do żywopłotu sprawdzi się podczas przycinania krzewów oraz niektórych drzewek, a piła zamontowana na wysięgniku sprawia, że operator jest poza zasięgiem spadających gałęzi.

Kosiarka z funkcją mulczowania

Nawet pozornie zwykła kosiarka do trawy może oferować kilka trybów pracy. Poza zwykłą funkcją koszenia trawy z koszem lub bez istnieje również trzecia opcja. Dodatkowe ostrza mielą ścinaną trawę, przerabiając ją na drobny mulcz, czyli warstewkę naturalnego nawozu, którą rozrzucają po całej powierzchni trawnika. Dzięki temu ziemia dużo wolniej traci wilgoć, trawa jest odpowiednio zabezpieczona przed nagłymi spadkami temperatury wiosną i jesienią, a także wyrasta na niej mniej chwastów. Poza tym mulczowanie oznacza ograniczenie ilości odpadków ogrodowych. Pamiętaj, że ten proces najlepiej przeprowadzać raz na dwa tygodnie, ponieważ jeśli mulczu będzie zbyt dużo, stworzy na powierzchni nieestetyczną warstewkę filcu.

Obraz
© Shutterstock

Napowietrzanie trawnika na dwa sposoby

Podczas wiosennych porządków nie należy zapominać o odpowiednim napowietrzeniu gleby. Można to osiągnąć przy pomocy aeratora i wertykulatora. Ten pierwszy służy do pionowego nacinania podłoża i pozbywania się lekko zakorzenionych mchów i chwastów. Odpowiednio rozluźniona, napowietrzona i pozbawiona filcu trawa rośnie jak na drożdżach.

Aerator również odpowiada za napowietrzenie trawnika. Dzięki specjalnym kolcom urządzenie nakłuwa trawnik sprawiając, że powietrze przenikające do głębokich warstw ziemi przyspiesza proces rozkładu resztek trawy, tym samym użyźniając glebę. Urządzenia łączące w sobie wertykulator i aerator nie tylko pozwolą zaoszczędzić miejsce w garażu, sprawią również, że twój trawnik zyska nową świeżość.

Dobrej jakości urządzenia to jedna z podstaw schludnego i zadbanego trawnika. Mając do dyspozycji wielofunkcyjne narzędzia i nieco wolnego czasu sprawisz, że podwórko zmieni się nie do poznania.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)