Niesamowite miejsca, które zobaczysz w 3D dzięki Google Earth [TOP 10]

Google Earth bawi użytkowników trójwymiarowymi modelami znanych miejsc na świecie. Zobacz, jak prezentuje się Watykan, piramidy, Zakazane Miasto w Pekinie i inne słynne zabytki w 3D.

Jak prezentuje się Zakazane Miasto w 3D? (Fot. Flickr/Francisco Diez/Lic. CC by)
Jak prezentuje się Zakazane Miasto w 3D? (Fot. Flickr/Francisco Diez/Lic. CC by)
Michał Michał Wilmowski

Budowa Wieży Wolności w Nowym Jorku (współrzędne: 40.712662, -74.013162)

1 World Trade Center (Fot. Google Earth)
1 World Trade Center (Fot. Google Earth)

Na miejscu dwóch zniszczonych wież w Nowym Jorku powstaje 541-metrowy, symboliczny 1 World Trade Center, wcześniej nazywany Wieżą Wolności. Dzięki Google Earth można podglądać jego budowę w 3D.

Obok niego mają stanąć trzy inne wieżowce, których celem będzie uhonorowanie miejsca jednej z największych tragedii w historii Stanów Zjednoczonych.

Zakazane Miasto w Pekinie (39.915195, 116.390468)

Zakazane Miasto w Pekinie (Fot. Google Earth)
Zakazane Miasto w Pekinie (Fot. Google Earth)

Kompleks pałacowy dynastii Ming i Qing to zabytek niezwykły i nie dla każdego turysty dostępny. Jego trójwymiarowy model w Google Earth mogą – podobnie zresztą jak Wielki Mur Chiński – oglądać miliony ludzi z całego świata. Niby to tylko obrazek, ale prezentuje się całkiem imponująco.

Watykan (41.902060, 12.453321)

Watykan (Fot. Google Earth)
Watykan (Fot. Google Earth)

Placu św. Piotra w Rzymie Polakom przedstawiać nie trzeba. Niezależnie od tego, czy i w co wierzymy, wielu z nas tam było i widziało to wszystko na własne oczy. Nie znaczy to, że dzieło Google'a nie jest równie warte obejrzenia.

Najwyższy budynek świata (25.197357, 55.265528)

Burdż Chalifa w Dubaju (Fot. Google Earth)
Burdż Chalifa w Dubaju (Fot. Google Earth)

Burdż Chalifa w Dubaju to obecnie najwyższy budynek świata. 828-metrowy wieżowiec ma 163 piętra użytkowe i stanowi część większej inwestycji, obejmującej hotele, budynki mieszkalne, parki itd. Przewyższa znacznie Empire State Building, Taipei 101, 1 World Trade Center...

Arabscy szejkowie pokazują w ten sposób, na co ich stać, a my... no cóż, my możemy co najwyżej wybałuszać gały przed ekranem.

Atomium w Belgii (50.894987, 4.341424)

Atomium (Fot. Google Earth)
Atomium (Fot. Google Earth)

Gigantyczny, bo 103-metrowy model kryształu żelaza to największa osobliwość, jaką można zobaczyć w Belgii, większa nawet niż chłopiec z siusiakiem i słodkie nieróbstwo w europarlamencie za nasze pieniądze.

Model składa się z dziewięciu metalowych sfer, z których każda jest ogromna. Łączą je korytarze, których jest dwadzieścia. Miłośnicy przygód mogą wjechać na szczyt kryształu windą. Tylko czy będą mieli lepszy widok niż użytkownicy Google Earth?

Mount Everest (27.985866, 86.92844)

Mount Everest (Fot. Google Earth)
Mount Everest (Fot. Google Earth)

Najwyższej góry świata nikomu chyba przedstawiać nie muszę. Jej model w Google Earth wygląda w sumie trochę niepozornie, ale to z pewnością zmyłka. 8850 metrów to w końcu nie byle co.

Machu Picchu w Peru (-13.164647, -72.545455)

Machu Picchu (Fot. Google Earth)
Machu Picchu (Fot. Google Earth)

Starożytne miasto Inków Polakom znane jest nie tyle z lekcji historii, co z programów informacyjnych donoszących o "podróży życia" premiera Tuska. Dopóki wszyscy nie zostaniemy politykami, mało kogo będzie stać na podobną wycieczkę.

Na szczęście "palcem po monitorze" przejechać się może każdy.

Brytyjski parlament (51.500564, -0.124076)

Westminster (Fot. Google Earth)
Westminster (Fot. Google Earth)

Z europejskich zabytków to właśnie Opactwo Westminsterskie zachwyciło mnie najbardziej w Google Earth. Mimo że nie jest to rzecz tak popularna wśród turystów jak wieża Eiffla czy Plac św. Piotra, brytyjski parlament prezentuje się tu naprawdę okazale, niewiele słabiej niż w "Sherlocku". ;)

Piramidy w Gizie (29.973353, 31.129855)

Piramidy w Gizie (Fot. Google Earth)
Piramidy w Gizie (Fot. Google Earth)

W Gizie można zobaczyć najbardziej imponujące budowle starożytnego Egiptu. Gigantyczna piramida Cheopsa to jeden z siedmiu cudów świata – a pozostałe niewiele jej ustępują.

Gizę zadeptują tysiące wystraszonych turystów, którzy od czasu wybuchu rewolucji w Egipcie wciąż tu przyjeżdżają w coraz lepiej, przynajmniej w teorii, zorganizowanych konwojach. Dlatego może lepiej na razie dać sobie z Egiptem spokój i zostać przed komputerem.

Zapora Hoovera (36.014649, -114.739750)

Zapora Hoovera (Fot. Google Earth)
Zapora Hoovera (Fot. Google Earth)

Ogromna zapora wodna zbudowana w Czarnym Kanionie na rzece Kolorado to atrakcja bardziej znana Amerykanom niż reszcie świata. A szkoda, bo to rzecz nieprawdopodobna. Wystarczy spojrzeć na powyższe zdjęcie.

W Google Earth jest też wiele innych cudów, mniej lub bardziej znanych – np. wieża Eiffla, Chrystus z Rio czy Stonehenge. Szukajcie, a na pewno znajdziecie coś lepszego niż właśnie zaprezentowaliśmy.

A gdybyście byli ciekawi, jakich miejsc Google nie chce nam pokazać, zajrzyjcie do naszego rankingu 10 miejsc, których nie ma w Google Maps.

Źródło: Business Insider

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.