Niesamowity superkomputer oparty na Raspberry Pi i klockach Lego

Z jakiegoś powodu lubimy Raspberry Pi. Co prawda relacji z praktycznych zastosowań tej platformy jest jak na lekarstwo, ale urok miniaturyzacji nie pozwala nam ignorować tego urządzenia. Dzisiejszy wpis będzie wyjątkiem, bo zastosowanie jest wyjątkowo praktyczne. No i jeszcze klocki Lego, które też lubimy!

Niesamowity superkomputer oparty na Raspberry Pi i klockach Lego
Mariusz Kamiński

Z jakiegoś powodu lubimy Raspberry Pi. Co prawda relacji z praktycznych zastosowań tej platformy jest jak na lekarstwo, ale urok miniaturyzacji nie pozwala nam ignorować tego urządzenia. Dzisiejszy wpis będzie wyjątkiem, bo zastosowanie jest wyjątkowo praktyczne. No i jeszcze klocki Lego, które też lubimy!

Młodzi ludzie z Wielkiej Brytanii postanowili podejść do tematu hurtowo. Studenci i naukowcy z University of Southampton skonstruowali superkomputer składający się z 64 komputerków Raspberry Pi, oprzyrządowania sieciowego (plus małe zbiegowisko zasilaczy) i klocków Lego. Koszt zabawy wyniósł ponad 4000 dol. co może nieco ostudzić zapędy kolejnych konstruktorów, ale wedle słów szefa grupy koszty te można łatwo obniżyć.

Pomysłodawcą projektu był Simon Cox, profesor na wydziale metod obliczeniowych i wieloletni konstruktor superkomputerów opartych o system Windows. Opisywany projekt ma przybliżyć większemu gronu hobbystów zasadę działania tego typu jednostek obliczeniowych, tylko w nieco mniejszej skali.

Obraz
© [źródło](http://s2.blomedia.pl/gadzetomania.pl/images/2012/09/rasberryreduxfour308523.jpg)

Problem skali unaocznił się, gdy konstruktorzy szukali odpowiedniej infrastruktury, która by pomieściła 64 minikomputery. Zwykłe "raki" oczywiście odpadały, więc trzeba było skonstruować coś samemu. Klocki Lego były naturalnym wyborem, gdyż dają nieskończenie wiele możliwości konfiguracji i są całkiem wytrzymałe.

Do każdego Pi konstruktorzy dokupili karty SD o pojemności 16 GB, co daje w sumie 1TB. Taka ilość wystarczy w zupełności, by wytłumaczyć podstawy działania superkomputera. Całością zarządza system MPI czyli Message Passing Interface dbający o poprawną komunikację komponentów klastra.

Jak dla mnie to doskonała furtka dla fascynatów wysokich mocy przerobowych. Jeżeli ktoś dzięki temu urządzeniu pozyska wiedzę i skończy jako specjalista w branży IT, to nic tylko się cieszyć. Brawo!!

P.S. Szczególnej uwadze polecam ostatnie zdjęcie prezentujące superzasilacz. :)

Obraz
© [źródło](http://s2.blomedia.pl/gadzetomania.pl/images/2012/09/legosuperextrasix308523.png)
Obraz
© [źródło](http://s2.blomedia.pl/gadzetomania.pl/images/2012/09/legosuperextrafive308523.png)

Źródło: Wired

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.