Nietypowy syntezator Synthberry Pi. Prototyp instrumentu opartego o Raspberry Pi
Muzyka elektroniczna? To nie problem, nawet nie trzeba kupować instrumentów, wystarczy komputer. Chociaż lepiej mieć instrument. Niektórzy muzycy jak Brian May z Queen sami je wykonali. To może zróbmy syntezator na bazie popularnego SBC?
14.02.2020 | aktual.: 09.03.2022 10:24
Na kanale włoskiego Artis Lab pojawił się film prezentujący nietypowy instrument. To samodzielny syntezator oparty na muzycznym środowisku programistycznym Pure Data (Pd) i minikomputerze Raspberry Pi.
Malina to wdzięczna platforma SBC (Single Board Computer), która jest wykorzystywana przez wielu domowych majsterkowiczów, a nawet duże poważne firmy do ich projektów. W tym wypadku mamy produkt, który zapewne wejdzie do sprzedaży, ale ma znamiona domowego projektowania.
Tworzenie muzyki na malinie
Urządzenie ma nazwę SynthBerry Pi. Prototyp jest kompaktowy i samodzielnie generuje dźwięki, biorąc pod uwagę kod Pure Data. To nie pierwszy projekt Artis Lab. Na ich stronie można już zakupić kilka modułów elektronicznych. Pewnie Synthberry Pi będzie po dopracowaniu kolejną pozycją.
SynthBerry Pi: Tutorial I
Klip wideo prezentuje samouczek, w którym twórca syntezatora prezentuje jego możliwości. Synthberry Pi zaopatrzony jest w osiem suwaków. To intuicyjnie działające manipulatory, które pozwalają kształtować dźwięk zgodnie z próbkami stworzonymi za pomocą zestawu narzędzi PDSynth.