niezła sklejka: 5 musicali XXI wieku, które warto obejrzeć

niezła sklejka: 5 musicali XXI wieku, które warto obejrzeć

Łukasz Mantiuk
29.08.2008 12:00

Musicale mają swoich miłośników, ale i swoich wrogów. Początkowo gościły tylko w teatrach, jednak z czasem przeniosły się tez do kina. Forma ta, to trochę więcej niż zwykły film. Tutaj fabuła prowadzona jest nie tylko słowami, aktorami, ale także muzyką, a może nawet głównie muzyką. Przedstawiam Wam 5 musicali ostatnich lat, które warto obejrzeć.

Musicale mają swoich miłośników, ale i swoich wrogów. Początkowo gościły tylko w teatrach, jednak z czasem przeniosły się tez do kina. Forma ta, to trochę więcej niż zwykły film. Tutaj fabuła prowadzona jest nie tylko słowami, aktorami, ale także muzyką, a może nawet głównie muzyką. Przedstawiam Wam 5 musicali ostatnich lat, które warto obejrzeć.

Dreamgirls (2006) - spełniając marzenia

W rolach głównych zobaczyć możemy m.in. Beyonce Knowles, Jennifer Hudson, Jamie?ego Foxxa, Eddiego Murphy?ego, czy też Danny?ego Glovera. Twórcą (reżyseria i scenariusz) filmu jest Bill Condon, odpowiedzialny również za inny musical, Chicago, o którym napiszę niżej.* Dreamgirls *zdobyły osiem nominacji do Oscara za rok 2006, jednak dostały tylko dwa ? za świetną, drugoplanową rolę Jennifer Hudson oraz za dźwięk. Oprócz tego były inny nagrody jak Złote Globy, BAFTA czy statuetki od MTV.

Chicago (2002) - seksownie

Obsada tego filmu również robi olbrzymie wrażenie ? przede wszystkim Renee Zellweger, a także Catherine Zeta-Jones, Richard Gere, Queen Latifah, Dominic West czy Lucy Liu. Obraz ten także hojnie został obsypany statuetkami i nominacjami ? 7 nominacji do Oscara, z czego, uwaga, aż 6 zdobytych w tym dla Najlepszego filmu! Nagrodzono też Catherine Zeta-Jones za drugoplanową rolę, scenografię, kostiumy, dźwięk i montaż.

Lakier do włosów (2007) - optymistycznie

Nikki Blonsky zaliczyła rewelacyjny debiut. Świetna piosenkarka i aktorka błyszczy i świeci w tym filmie. A obok niej możemy zobaczyć m.in. Zaca Efrona, Brittany Snow, Queen Latifah, Michelle Pfeiffer, Jamesa Marsdena, Christophera Walkena czy Johna Travoltę. Niestety, Amerykańska Akademia Filmowa (ta od Oscarów) zupełnie przeoczyła ten film i niestety nie dostał nawet jednej nominacji, jednak inne organizacje, takie jak Międzynarodowa czy Brytyjska Akademia Filmowa zauważyły ten musical i nagrodziły go jak należy.

Sweeney Todd ? Demoniczny golibroda z Fleet Street (2007) ? krwiście

Tim Burton w swojej twórczości ma filmy znakomite i nietypowe. W roku 2007 zapragnął stworzyć musical, co wyszło iście? Burtonowsko. Film ten odznacza się, tak jak każde dzieło Burtona, świetną oprawą graficzną, muzyczną i techniczną oraz gra w nim Johnny Depp i Helena Bonham Carter. I niczego więcej nie trzeba, bo film jest fantastyczny ? trochę odmienny niż pozostałe musicale w tym zestawieniu, jednak wciąż godny obejrzenia. Otrzymał on 3 nominacje do Oscarów, z czego wygrał jednego ? za najlepszą scenografię.

Moulin Rouge! (2001) ? dramatycznie

Film ma wielu aktorów, jednak głównie uwagę przyciąga Nicole Kidman i Ewan McGregor. Nie będę ukrywał, że Nicole to moja ulubiona aktorka, ale w tym filmie jest genialna ponad wszystko. Doskonała muzyka, świetna fabuła i to porażające zakończenie? Film wywołuje tyle emocji, ze nie jesteście sobie w stanie tego wyobrazić, to po prostu obejrzeć trzeba!

Na 8 nominacji do Oscara, film zdobył dwie statuetki, a szkoda, bo ja bym jeszcze jedną przyznał Nicole, które zresztą była nominowana, ale przegrała z Halle Berry (Czekając na wyrok).

Oczywiście to nie wszystkie musicale, jakie można obejrzeć, jest jeszcze wiele innych i są również dobre, jednak osobiście uważam tę piątkę za najlepsze ? dzisiaj do naszych kin wchodzi Mamma Mia!, oparta na piosenkach Abby. Czy jest to musical równie udany jak powyższa piątka? O tym przekonam się i ja i wy w kinie, jednak po zwiastunach, obsadzie i fabule można się spodziewać, że będzie wyśmienicie! :)

Foto: Universal, Warner Bros.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)