niezła sklejka: Heath Ledger - wspomnienie. Najważniejsze role

niezła sklejka: Heath Ledger - wspomnienie. Najważniejsze role

Łukasz Mantiuk
08.08.2008 17:00

Dzisiaj na ekrany kin wchodzi największy hit tego roku ? Mroczny Rycerz. Jedną z głównych ról w tym filmie zagrał Heath Ledger, już dziś wymieniany, jako kandydat do Oscara za tę właśnie rolę. Niestety, nie będzie mógł go odebrać, ponieważ 22 stycznia bieżącego roku zmarł z powodu przedawkowania leków i zatrucia organizmu. Miał 28 lat. Z okazji premiery jego ostatniego filmu, przypomnijmy sobie najważniejsze role tego australijskiego aktora.

Dzisiaj na ekrany kin wchodzi największy hit tego roku ? Mroczny Rycerz. Jedną z głównych ról w tym filmie zagrał Heath Ledger, już dziś wymieniany, jako kandydat do Oscara za tę właśnie rolę. Niestety, nie będzie mógł go odebrać, ponieważ 22 stycznia bieżącego roku zmarł z powodu przedawkowania leków i zatrucia organizmu. Miał 28 lat. Z okazji premiery jego ostatniego filmu, przypomnijmy sobie najważniejsze role tego australijskiego aktora.

Życie w Blackrock (1997)

Film powstał w Australii na podstawie sztuki wyświetlanej w tym kraju, a która to opierała się na prawdziwej historii.

Zakochana złośnica (1999)

Patrick, bohater grany przez Ledgera, został przekupiony przez chłopaka, który jest zainteresowany młodszą z sióstr. Ma za zadanie podbicie serca starszej, dzięki czemu ten będzie mógł zająć się młodszą. Niestety sprawy się lekko skomplikują? U boku wspomnianego już Ledgera zobaczyć można piękną Julię Stiles oraz Josepha Gordona-Levitta.

Patriota (2000)

Kolejna ważna rola Ledgera ? tym razem u boku samego Mela Gibsona u znanego reżysera, Rolanda Emmericha. Aktor zagrał tutaj syna głównego bohatera, który w obliczu wojny musi znaleźć sposób, by przezwyciężyć dzielące go różnice z ojcem. On jest gotów w każdej chwili chwycić za broń w obronie kraju, ojciec natomiast szargany jest emocjami i uczuciami?

Obłędny rycerz (2001)

Przygodowa komedia w stylu MTV, do której muzykę stworzyła Metallica. Heath otrzymał dwie nominacje do nagród przyznawanych przez MTV ? Złotych Popcornów, za najlepszy moment muzyczny oraz najlepszy pocałunek.

Czekając na wyrok (2001)

Film Marka Fostera, reżysera takich dzieł jak Marzyciel, *Zostań *czy Chłopiec z latawcem. Oprócz Oscara dla Halle, obraz nominowany był jeszcze za scenariusz oryginalny.

Cena honoru (2002)

Oczywiście owego żołnierza gra Heath Ledger. Przygodowy film akcji, zrobiony z rozmachem, wyreżyserował twórca Elizabeth, Shekhar Kapur, a u boku Ledgera mamy takich aktorów jak Kate Hudson, Wes Bentley czy Djimon Hounsou.

Nieustraszeni bracia Grimm (2005)

Heath Ledger i Matt Damon w rolach głównych, a Monica Bellucci jako demoniczna zjawa! Do tego reżyser Terry Gilliam, współtwórca filmów o Monty Pythonie. Pełna zjaw, potworów i humoru opowieść dla dorosłych widzów. Film nominowany do nagrody Złotego Lwa na festiwalu w Wenecji.

Tajemnica Brockeback Mountain (2005)

Chyba najważniejsza i najbardziej przełomowa rola w karierze Heatha Ledgera, ale także w historii amerykańskiego kina. Film zrealizował Ang Lee za skromne 14 milionów dolarów, a zarobił 83 miliony na rynku amerykańskim oraz zebrał mnóstwo prestiżowych nagród. To właśnie dzięki tej roli Heath Ledger został po raz pierwszy w swojej karierze nominowany do Oscara - przegrał z Philipem Seymourem Hoffmanem (rola w Capote). Oprócz tego film został nominowany do Oscara jeszcze 7-krotnie, w tym zdobył 3 statuetki (reżyser, scenariusz adaptowany i muzyka). Inne wyróżnienia to m.in. 7 nominacji do Złotych Globów (4 wygrane), 9 nominacji do nagród BAFTA (4 wygrane) oraz główna nagroda ? Złoty Lew ? na festiwalu w Wenecji.

Tak czy owak jest to zdecydowanie jeden z najważniejszych filmów w karierze aktora. Porównywalny sukces odniósł i jeszcze odnieść może Mroczny Rycerz. To dzięki tej roli znani i cenieni reżyserzy dostrzegli Heatha i zaczęli go zapraszać do swoich wielkich i ważnych produkcji. To właśnie ta rola otworzyła mu drogę do wielkiej kariery. I niestety, ale nie było dane mu do końca wykorzystać daną okazję?

I'm Not There (2007)

Obok Ledgera i wspomnianej Blanchett wystąpili również Christian Bale, Richard Gere, Ben Whishaw, Julianne Moore oraz Michelle Williams.

Mroczny Rycerz (2008)

Jak będzie jeszcze nie wiem, niemniej jednak Mroczny Rycerz to film świetny, a olbrzymi udział w tym miał właśnie Heath Ledger. Nie dowiemy się, czy ludzie poszli do kin dla właśnie roli Heatha, czy z innych względów, jednak odniósł on zarówno sukces komercyjny, jak i artystyczny. Wielu widzów mówi o roli Heatha, jako o ostatniej w jego karierze? Być może jest to nieprawda, a dlaczego to już przeczytacie poniżej.

The Imaginarium of Doctor Parnassus (2009)

W filmie bohater przechodzi przez pewne lustro, które zmienia jego wygląd. Tym samym sceny nagrane ze zmarłym aktorem nie przepadną. Po przejściu przez lustro zamiast Heatha Ledgera zobaczymy Jude?a Lawa, Johnny?ego Deppa oraz Colina Farrela. Tym samym cała trójka wraz z reżyserem chcą oddać hołd Ledgerowi.

Jednak czy tak będzie wciąż nie wiadomo, ponieważ produkcja Gilliama napotyka same problemy ? najpierw z budżetem, potem ze śmiercią głównego aktora. Sądzę jednak, że teraz wszystko ruszy (jeśli już nie ruszyło) i film zostanie nakręcony. Mam tylko nadzieję, że nie będzie reklamowany, jako ?Ostatnia rola Heatha Ledgera?. Byłoby to moim zdaniem niestosowne posunięcie. Przecież i tak wiadomo, że jeśli rzeczywiście sceny z Ledgerem zostaną zachowane, to ludzie pójdą tłumnie na ten film.

Tym samym doszliśmy do końca wspomnienia. Pragnę zauważyć, że nie wszystkie role, które zagrał Heath Ledger zostały wymienione w tym zestawieniu. Pewne jest jednak, że Heath Ledger był aktorem świetnym i niesamowicie różnorodnym. Miał przed sobą wielką karierę, zakończoną przedwcześnie. Ogromna strata?

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)