niezła sklejka: Spędź sierpień na filmowo!

niezła sklejka: Spędź sierpień na filmowo!

Piotr Guszkowski
02.08.2008 13:00

Lato to wyśmienity czas dla kinomaniaków. Cała Polska żyje ciekawymi wydarzeniami filmowymi. Co prawda 8. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Era Nowe Horyzonty skończył się w zeszły weekend, ale to nie znaczy, że w sierpniu zabraknie festiwalowych wrażeń. Zresztą, sami się przekonajcie: zobaczcie co, gdzie i kiedy.

Lato to wyśmienity czas dla kinomaniaków. Cała Polska żyje ciekawymi wydarzeniami filmowymi. Co prawda

*Jedna z najstarszych cyklicznych imprez filmowych w Polsce, propagująca filmy o wysokich wartościach artystycznych. Koncentruje się szczególnie na kinematografii Europy Wschodniej oraz zjawiskach, które dotykają tematyki odrębności kulturowej w kinie światowym. *(fragment inf. prasowej)

Podczas tegorocznej edycji Ińskiego Lata Filmowego będzie można zobaczyć przedpremierowo m.in. medytacyjny dokument

Na otwarcie tegorocznego Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi organizatorzy wybrali prapremierowy pokaz filmu Łukasza Barczyka, zrealizowanego w konwencji komiksowo-bajkowej Nieruchomego poruszyciela. W trakcie imprezy zostanie pokazanych po raz pierwszy w Polsce także kilkanaście innych filmów, wśród nich Obiecaj mi! Emira Kusturicy, Niebo nad Paryżem Cedrica Klapischa oraz debiut fabularny Madonny Filth and Wisdom.

Przygotowano także interesujące lekcje kina pod hasłem Spowiedź twórcy filmowego: będą to spotkania z wybitnymi filmowcami (Sławomir Idziak, Wojciech Marczewski, Sławomir Grünberg), którzy opowiedzą o swojej pasji do sztuki. Wśród tegorocznych retrospektyw znajdzie się portret aktorski Janusza Gajosa, a także zaprezentowana zostanie twórczość

Decyzją kapituły Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Letnia Akademia Filmowa w Zwierzyńcu otrzymała Nagrodę Filmową 2008 w kategorii krajowe wydarzenie filmowe. A co czeka odwiedzających Zwierzyniec w tym roku? M.in. cykl cygańskie wersety oraz najgorsze filmy świata, gdzie z pewnością znajdzie się miejsce dla produkcji Eda Wooda.

Organizatorzy zapowiedzieli także spotkanie z twórczością reżyserskich indywidualności: mało znanych przedstawicieli czeskiej szkoły filmowej ? Evalda Schorma i Elo Havetty, francuskiego mistrza filmowej elegancji, Françoisa Truffauta, Dunki Lone Scherfig oraz oryginalnego twórcy z Hiszpanii, Julia Medema, którego dwa filmy Vivarto zamierza wkrótce wprowadzić do kin.

Ale to nie koniec festiwalowych propozycji na sierpień. Na koniec wspomnę jeszcze o dwóch imprezach. Znajdzie się coś dla miłośników kina niezależnego. Tegoroczną edycję Bartoszki Film Festival (21-23 sierpnia, Tarnobrzeg) otworzy premierowy pokaz offowej komedii Juma w reżyserii Wiktora Kiełczykowskiego. Niestety, w trakcie pisania tego tekstu program imprezy nie był jeszcze znany. W tym samym czasie Warszawie odbędzie się Europejski Tydzień Filmowy OFF/ON (18-23 sierpnia).

Foto: materiały prasowe i oficjalne strony festiwali

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)