niezła sylwetka: Jason Statham

Piotr Guszkowski

26.07.2008 11:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jason Statham. Dla wielu aktor byle jaki. A jednak, w przeciągu swojej trwającej już dziesięć lat kariery zaliczył występy w ponad dwudziestu filmach. I chociaż nie są to produkcje pierwszej klasy, a przynajmniej spora ich część, to myślę, że w filmowym światku Jason Statham to postać całkiem interesująca. Warto przyjrzeć się mu bliżej.

Jason Statham. Dla wielu aktor byle jaki. A jednak, w przeciągu swojej trwającej już dziesięć lat kariery zaliczył występy w ponad dwudziestu filmach. I chociaż nie są to produkcje pierwszej klasy, a przynajmniej spora ich część, to myślę, że w filmowym światku Jason Statham to postać całkiem interesująca. Warto przyjrzeć się mu bliżej.

Jason Statham urodził się w 12 września 1972 w Londynie. Dorastał w dzielnicy Sydenham. Przez wiele lat trenował pływanie, skoki do wody oraz różne sztuki walki z kickboxingiem na czele. W barwach Wielkiej Brytanii wystąpił w 1988 roku na Igrzyskach Olimpijskich w Seulu, cztery lata później zajął dwunaste miejsce w konkursie skoków do wody podczas olimpiady w Barcelonie. Kariera sportowa była zaledwie pewnym elementem jego burzliwego życia: występował w teatrach ulicznych, zarabiał jako model, handlował sztuczną biżuterią i podróbkami perfum.

*Porachunki *

Poważnym krokiem Stathama w kierunku kariery filmowej był występ w? reklamie dla French Collection. To tam zauważył go podobno reżyser Guy Ritchie i zaproponował udział w gangsterskich* Porachunkach*. Statham nie odmówił i w 1998 roku zadebiutował na dużym ekranie rolą Bacona ? jednego z czwórki przyjaciół, którzy muszą zebrać sporą sumkę, by spłacić miejscowego gangstera. Dwa lata później Ritchie zaprosił Stathama do współpracy przy swoim kolejnym filmie ? Przekręcie.

Jet Li i Jason Statham w Tylko jeden

Początek XXI wieku to dla Stathama gorący okres. Zagrał u boku amerykańskiego rapera Ja Rule w muzycznym kryminale Za wszelką cenę i policjanta z międzygalaktycznego oddziału u Johna Carpentera (Duchy Marsa), spotkał się ponownie z Vinniem Jonesem (wcześniej wystąpili razem u Ritchiego) i partnerował Jetowi Li na planie filmu science-fiction Tylko jeden.

*Jason Statham w Transporterze 2 *

Dużą popularność przyniosła mu przebojowa rola tytułowego Trasportera ? byłego komandosa zajmującego się przewożeniem dowolnych ładunków we wskazane miejsce ? w filmie akcji Coreya Yuena (i jego kontynuacji z 2005 roku). Statham sam zagrał w większości scen, niemalże niepotrzebne było zatrudnienie kaskadera. Rok później pojawił się w gwiazdorskim remake?u klasycznej Włoskiej roboty Petera Collinsa z 1969 roku.

transporter: statham kicks ass #01

*Transporter *

W 2004 roku Statham zagrał porywacza w thrillerze Komórka Davida R. Ellisa, a rok później jako doświadczony gliniarz Quentin Conners razem z granym przez Ryana Phillipe żółtodziobem ścigał przestępcę, który napadł na bank (Teoria chaosu). Wystąpił także w niepokazywanym w Polsce melodramacie London.

Jason Statham w Revolverze

W 2006 roku mogliśmy oglądać Stathama w kilku kolejnych filmach m.in. jako zabójcę zarażonego śmiertelnym wirusem, który blokuje receptory wydzielające adrenalinę (Adrenalina) oraz w niedocenionym niestety Revolverze, kolejnym filmie Ritchiego. Zagrał wówczas w dobrym stylu hazardzistę Jake?a Greena, który zostaje wplatany w intrygującą grę pośród mrocznych przestrzeni kasyn Las Vegas. Mignął także w roli trenera piłki nożnej w nowej wersji Różowej Pantery.

Jason Statham w Angielskiej robocie

Teraz na ekrany polskich kin wchodzi Angielska robota, gdzie Statham całkiem przyzwoicie zagrał uczestnika słynnego napadu z 1971 roku na londyński bank przy Baker Street, a wkrótce czeka nas premiera filmu Death Race. Aktor nie próżnuje: szykuje występy w trzeciej części Transportera oraz kontynuacji Adrenaliny.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)