Niezwykła fontanna inspirowana złudzeniem optycznym

Odwiedzający tegoroczne targi ogrodnicze w Chelsea mogli podziwiać niecodzienną fontannę. W inspirowanej pracami MC Eschera fontannie woda wydaje się płynąć pod górę.

Niezwykła fontanna inspirowana iluzją optyczną
Niezwykła fontanna inspirowana iluzją optyczną
Marek Maruszczak

25.08.2009 | aktual.: 14.03.2022 11:42

Odwiedzający tegoroczne targi ogrodnicze w Chelsea mogli podziwiać niecodzienną fontannę. W inspirowanej pracami MC Eschera fontannie woda wydaje się płynąć pod górę.

Fontanna o nazwie "Wrong Garden" została zaprojektowana i zbudowana przez brytyjskiego wynalazcę Jamesa Dysona. Dyson jest znany przede wszystkim ze swoich próżniowych odkurzczy.

W rzeczywistości zastosowano sprytną sztuczkę, aby uzyskać efekt złudzenia optycznego. Na szczycie każdej z czterech ramp znajduje się źródło wody, która spokojnie spływa zgodnie z prawami fizyki. Za złudzenie odpowiadają bąbelki powietrza, które są wypompowywane tuż obok źródła.

Poniższa infografika dokładniej tłumaczy działanie fontanny:

Obraz

Zaprojektowanie i zbudowanie fontanny zajęło Jamesowi Dysonowi aż 12 miesięcy. Efekt jest na tyle ciekawy, że jeżeli jesteście akurat w Anglii, to warto zobaczyć ją na własne oczy.

Obraz

Jedna z najbardziej znanych prac MC Eschera będących inspiracją dla powstania fontanny.[block position="inside"]3771[/block]

Źródło: Makezeddy1200

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.