Niezwykle realistyczna animacja piasku [wideo]

Stworzenie realistycznego piasku na pewno nie należy do rzeczy prostych, nawet dla najlepszych animatorów 3D. Temu problemowi postanowili zaradzić amerykańscy naukowcy. Efekty ich pracy możecie obejrzeć na zamieszczonym filmie.

Komputerowa animacja piasku
Komputerowa animacja piasku
Grzegorz Nowak

03.02.2011 | aktual.: 11.03.2022 12:19

Stworzenie realistycznego piasku na pewno nie należy do rzeczy prostych, nawet dla najlepszych animatorów 3D. Temu problemowi postanowili zaradzić amerykańscy naukowcy. Efekty ich pracy możecie obejrzeć na zamieszczonym filmie.

Specjaliści zajmujący się animacją komputerową potrafią tworzyć realistyczne modele większości stałych substancji wraz z ich właściwościami fizycznymi (takich jak np. drewno). Jeśli chodzi o piasek, sprawa wygląda nieco inaczej, bo przyjmuje on bardzo różne formy - od wydmy po burzę piaskową. Żeby uzyskać realistyczne zachowanie piasku, jak dotąd animatorzy traktowali poszczególne ziarenka osobno, przez co każda animacja wymagała wykorzystania dużej mocy obliczeniowej i pamięci. Naukowcy z Uniwersytetu Północnej Karoliny znaleźli sposób na ulepszenie tej metody.

Ich pomysł pojawił się przy okazji obserwacji tego jak zachowuje się piasek. Uznali oni, że w większości przypadków, pod względem właściwości fizycznych, przypomina ciecz. Mając to na uwadze przygotowali animacje, w których piasek jest pojedynczym obiektem i jednocześnie zachowuje realistyczny wygląd.

Efekty pracy naukowców możecie obserwować na poniższym filmiku.

Źródło: newscientist.com

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.