Niezwykłe zabawki dla dużego i małego inżyniera

Niezwykłe zabawki dla dużego i małego inżyniera

Niezwykłe zabawki dla dużego i małego inżyniera
Mariusz Kamiński
06.08.2013 16:00, aktualizacja: 13.01.2022 10:57

Ilekroć zaglądam do sklepu z zabawkami, odczuwam poważny niedostatek ubawienia się tego typu rzeczami. Komputer przyszedł zbyt wcześnie, a opisywane poniżej produkty zbyt późno. Cóż, być może przyszli ojcowie zajrzą do mojego wpisu i uwolnią wyobraźnię swoją i swoich dzieci za pomocą wyjątkowo udanych zabawek.

Ilekroć zaglądam do sklepu z zabawkami, odczuwam poważny niedostatek ubawienia się tego typu rzeczami. Komputer przyszedł zbyt wcześnie, a opisywane poniżej produkty zbyt późno. Cóż, być może przyszli ojcowie zajrzą do mojego wpisu i uwolnią wyobraźnię swoją i swoich dzieci za pomocą wyjątkowo udanych zabawek.

K'Nex

Co jest najważniejsze przy doborze odpowiedniej zabawki dla dziecka (i dla siebie)? Potencjał kreatywny. Zapamiętajcie proszę tę zasadę. Zabawka, która ciągle robi jedno i to samo, jest do wyrzucenia. Wzorcowym producentem zabawek, które uruchamiają wyobraźnię i ukierunkowują na kreatywne myślenie, jest K'Nex.

System K'Nex został wymyślony przez Joela Glickmana, który siedząc na ślubie przyjaciela, kombinował, co by się stało, gdyby połączyć jedno źdźbło trawy z drugim. Tak oto powstała zabawka, która umożliwiała łączenie plastikowych pałeczek za pomocą prostych złączek. W ten sposób w 1993 r. można było konstruować proste struktury, takie jak rusztowanie.

Wkrótce do zestawów dołączono kółka, dźwigienki, platformy, linki, systemy napędowe, etc. Z kilku zestawów można budować olbrzymie konstrukcje!

Obraz

Najpopularniejsze projekty inżynierskie konstruowane za pomocą K'Nex to kolejki górskie. Elementy zestawów są niezwykle wytrzymałe, więc praktycznie nie istnieją ograniczenia co do rozmiaru naszej kreacji. Ale K'Nex to nie tylko projekty inżynierskie. Specjalne zestawy umożliwiają budowanie helisy DNA, narzędzi do pomiarów geometrycznych etc.

Obraz
Obraz

Zestawy K'Nex nie są w Polsce łatwo dostępne. Wielka szkoda, bo zabawki tego producenta są tańsze od LEGO i wspomagają rozwój nie tylko naszych dzieci, ale też nasz własny. Warto czasem odejść od komputera i skonstruować własną wieżę Eiffla. Gwarantuję, że z czasem przyjdzie ochota na coś takiego jak na filmie poniżej...

LEGO Technic

Największe wrażenie robią zestawy motoryzacyjne. Wielkie dźwigi czy potężne ciężarówki z ruchomymi, mechanicznymi częściami przypominają profesjonalne zestawy modelarskie i czasami wymagają tej samej dozy wiedzy i cierpliwości.

Obraz

Jednego możemy być jednak pewni: jakość produktów tej firmy jest powalająca. Jeden zestaw umożliwia skonstruowanie dwóch lub trzech różnych pojazdów/urządzeń, więc tzw. replay factor jest wysoki i często będziemy wracać do naszych ulubionych zestawów. Pamiętajcie, żeby nie mieszać klocków z różnych kompletów. Dojście do tego, co było gdzie, gwarantuje potężny ból głowy.

Poniższy film prezentuje możliwości zestawu "Motorized Crane 8421 8275". Coś niesamowitego!

Obraz

Erector Set

Erector to zestawy najbardziej zbliżone do klasycznych zestawów modelarskich. Składają się z bardzo wielu mocno zróżnicowanych elementów i wymagają narzędzi do złożenia całości. Unikalną cechą Erectora jest częste stosowanie metalowych szkieletów konstrukcji w postaci perforowanych blaszek o różnych kształtach.

Obraz
Obraz

Zestawy nie ograniczają nas do jednej konstrukcji. Dzięki dźwigienkom, linkom, złączkom i silnikom elektrycznym możemy budować, co tylko przyjdzie nam do głowy. Śrubki i nakrętki pozwolą skręcić to wszystko tak, aby wytrzymało ciężar naszego pomysłu.

Zestawy nie są w Polsce popularne i raczej trudno dostać je w sklepach. Mogą być sprzedawane także pod nazwą Meccano. Co ciekawe, zestaw Erector posłużył do konstrukcji modelu pierwszego sztucznego serca. Modelu, który utrzymał przy życiu prawdziwego psa!

Poniżej możecie obejrzeć działanie koparki napędzanej... silnikiem parowym Meccano.

Tinkertoy Classic

Obraz

Zestawy są oczywiście dostępne w różnych rozmiarach, zgodnie z wiekiem i umiejętnościami pociech. Konstrukcje, które można z nich stworzyć, są podstawowe i bardzo łatwe. Oczywiście ciekawsze rzeczy także można wyczarować - wszystko zależy od wyobraźni. Zestaw poniżej składa się z równie dużych elementów, a ptak prawie dorównuje wysokością dziecku. Szczerze polecam!

Obraz
Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)