Nintendo Switch oficjalnie ujawnione. Co wiadomo o nowej konsoli?

Nintendo Switch oficjalnie ujawnione. Co wiadomo o nowej konsoli?
Mateusz Żołyniak

20.10.2016 22:13, aktual.: 21.10.2016 10:35

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Japończycy wreszcie ujawnili szczegóły na temat nowej konsoli, która znana była do tej pory pod nazwą kodową NX. Oto, co musicie wiedzieć o Nintendo Switch.

Nintendo Switch na oficjalnej wideoprezentacji

Nowa konsola Wielkiego N to jeden z najbardziej oczekiwanych produktów na rynku. Cieszy więc, że o Nintendo Switch dowiedzieliśmy się właśnie całkiem sporo za sprawą oficjalnej, 3,5-minutowej wideoprezentacji urządzenia, które wcześniej znane było pod nazwą NX. Przejdźmy jednak do konkretów.

First Look at Nintendo Switch

Nintendo Switch będzie hybrydą konsoli przenośnej i sprzętu stacjonarnego. Urządzenie z produktami Sony i Microsoftu może konkurować dzięki specjalnemu adapterowi, do którego podłączony jest telewizor.

Nintendo Switch w trybie stacjonarnym
Nintendo Switch w trybie stacjonarnym

Switch może być obsługiwany za pomocą kontrolerów Joy-Con, do których przejdę zaraz, jak i tradycyjnych bezprzewodowych gamepadów. Gdy konsola Nintendo znajduje się w podstawce, działa na sieciowej ładowarce, a wbudowana bateria jest doładowywana. Magia zaczyna się, gdy sprzęt zostanie usunięty z adaptera.

To nie tylko konsola stacjonarna, ale i mobilna

Nowy produkt japońskiej firmy przypomina dość gruby tablet. Wyposażony jest on w spory ekran, na którym wyświetlane są gry, a do jego bocznych krawędzi można wpiąć kontrolery Joy-Con, upodabniając Nintendo Switch do PS Vita.

Wielkie N zadbało również o wysuwaną podstawkę, dzięki której można umieścić na biurku lub podstawce w fotelach samolotowych. Problemem nie będzie też umieszczenie jej między przednimi fotelami samochodu (w specjalnym uchwycie), co szczególnie docenią dzieciaki podczas dłuższych podróży. W trybie tym konsolę obsługuje się bezprzewodowymi joystickami.

Nintendo Switch w trybie mobilnym
Nintendo Switch w trybie mobilnym

Nintendo Switch nie będzie wyposażone w największy ekran, więc prezentowana na wideo rozgrywka dwuosobowa nie będzie najwygodniejszym rozwiązaniem. Urządzenie jest jednak na tyle małe, że jego transport nie będzie problemem.

Jak łatwo się domyślić, użytkownicy będą mogli kontynuować rozgrywkę w miejscu, w którym przerwali ją przed wypięciem Switcha z adaptera lub jego ponownym wpięciem do przystawki. O ile oczywiście w drugim przypadku urządzenie nie wyczerpie wcześniej zapasu energii.

Pomysłowe kontrolery Joy-Con

Na materiale promocyjnym nieźle prezentują się bezprzewodowe kontrolery Joy-Con. Oferowane będą one w parach (prawy i lewy), które można połączyć za pomocą Joy-Con Grip (tworząc bardziej tradycyjny gamepad) lub - jak pisałem już wyżej - wpiąć w boki Nintendo Switch.

Nintendo Switch z kontrolerami Joy-Con
Nintendo Switch z kontrolerami Joy-Con

Każdy Joy-Con wyposażony jest w przyciski funkcyjne i grzybek analogowy. Najciekawszą opcją jest możliwość wykorzystania pary padów przez dwóch graczy do wspólnej rozgrywki. Nie wiadomo niestety za wiele o grach, które będą wspierały tę funkcję.

Nintendo Switch Pro Controller
Nintendo Switch Pro Controller

Dodam, że Japończycy nie zapomnieli o graczach gustujących w tradycyjnych konstrukcjach. Dla nich przygotowano Nintendo Switch Pro Controller.

【ゼルダの伝説 ブレス オブ ザ ワイルド】駆ける。

Jednym ze sztandarowych tytułów na Nintendo Switch będzie The Legend of Zelda: Breath of the Wild, którego trailer możecie zobaczyć powyżej. Jeszcze większe wrażenie robi jednak obsługa The Elder Scrolls V: Skyrim. Pokazuje to, że konsola Japończyków może poszczycić się całkiem niezłą mocą obliczeniową.

TES V: Skyrim na Nintendo Switch
TES V: Skyrim na Nintendo Switch

Na prezentacji można zauważyć również nowe gry z serii Super Mario i NBA, a także Mario Kart i Splatoon, które znane są już z Wii U. Nintendo Switch będzie obsługiwać karty, który przypominają te z konsol DS. Więcej o grach, które będą dostępne na nowy produkt Wielkiego N, dowiemy się z pewnością w ciągu najbliższych miesięcy.

Czego nie wiemy o Nintendo Switch?

Wciąż pozostaje sporo innych niewiadomych. Japończycy nie zdradzili bowiem żadnych szczegółów technicznych dotyczących urządzenia. Nie wiadomo więc w jakiej rozdzielczości będzie pracował ekran Switcha, z jakimi grami poradzi sobie nowy układ, ani jaką pojemność ma wbudowana bateria i jaki czas pracy w trybie mobilnym jest w stanie zagwarantować.

Nintendo Switch będzie obsługiwać karty podobne do tych z Nintendo DS
Nintendo Switch będzie obsługiwać karty podobne do tych z Nintendo DS

Wielkie N - co jasne - nie ujawniło również ceny, ani zawartości zestawu sprzedażowego. Informacje te poznamy zapewne dopiero przed samą premierą.

Kiedy Switch trafi na rynek?

Na szczęście nie będzie trzeba czekać długo. Nintendo Switch w sprzedaży pojawi się w marcu 2017 roku. Hybryda konsoli mobilnej i stacjonarnej zapowiada się bardzo obiecująco. Już teraz można więc śmiało stwierdzić, że jeżeli firma dopracuje to rozwiązanie i nie przesadzi z ceną, to może sporo namieszać na konsolowym rynku.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)