NKTalk, czyli po co komu komunikator na Naszej Klasie?

NKTalk, czyli po co komu komunikator na Naszej Klasie?

NKTalk, czyli po co komu komunikator na Naszej Klasie?
Mateusz Gołąb
18.01.2010 12:45

14 stycznia na Naszej Klasie wprowadzono usługę komunikatora, na którą podobno wielu czekało. Były plotki, doniesienia, testy dla wybranych użytkowników. Aż teraz ją w końcu wprowadzono. Pytanie jest takie - po co?

14 stycznia na Naszej Klasie wprowadzono usługę komunikatora, na którą podobno wielu czekało. Były plotki, doniesienia, testy dla wybranych użytkowników. Aż teraz ją w końcu wprowadzono. Pytanie jest takie - po co?

Pytanie "po co?" może zadać wielu użytkowników otwartych standardów w komunikacji, takich jak XMPP/Jabber, którzy mogą korzystać z jego dobrodziejstw na wielu platformach, z różnych serwerów czy klientów. Czy trzeba czegoś więcej niż działający i otwarty XMPP?

Zacznijmy od tego, że od jakiegoś czasu aby dawać sobie radę na rynku, serwisy społecznościowe muszą równać do najlepszych, a najlepszym jest aktualnie Facebook. To nie jest jakiś mój osobniczy wybór, a po prostu wybór milionów (ponad 2 miliony użytkowników w Polsce ma Facebook i cały czas dynamicznie rośnie).

Nasza Klasa pozostawała w takim towarzystwie nieco skostniała, co odbijało się nie bezpośrednio na ilości użytkowników, bo NK ma ich bardzo dużo. Problem był w tym aby utrzymać użytkowników jak najdłużej na swojej stronie. I właśnie w tym celu powstał Śledzik oraz NKTalk. Czysto marketingowe zagranie.

NKTalk to bardzo prosta funkcjonalność na stronie Naszej Klasy, ma postać małego paska na samym dole ekranu. Dzięki uprzejmości programistów NK możemy w każdej chwili zwinąć pasek do mało przeszkadzającej postaci małego przycisku. Od lewej strony widzimy kilka opcji - wywołanie listy naszych znajomych, przejście do archiwum, opcje ustawiania dostępności i opis statusu, opcje, ukrycie/pokazanie okienek z rozmową czy całkowite zwinięcie paska z NKTalk.

Opcji nie jest dużo, a i w tej chwili użyteczność nie jest duża. Jak w praktyce korzysta się z NKTalk? Może nie odkryłem wszystkich możliwości ale...

  • okno z listą znajomych otwiera się na warstwie i zasłania zawartość serwisu, owszem można to schować ale jeśli ktoś lubi mieć okienko widoczne zawsze, to obecne rozwiązanie nie jest dobre, NK musi pomyśleć nad otwieraniem komunikatora w osobnym oknie z listą znajomych i rozmowami w zakładkach,
  • na liście znajomych pokazują się zawsze wszyscy znajomi i nie ma jakiejkolwiek możliwości sortowania czy zakładania grup, dobrym pomysłem byłoby np. automatyczne grupowanie wg przynależności do klas, szkół i tak dalej,
  • osoby na liście z \dymkiem\ to osoby, które aktywowały sobie NKTalk i warto było by mieć je zgrupowane na szczycie listy,
  • w ustawieniach istnieje opcja \Przełączaj automatycznie NKTalka do nowej zakładki\ ale albo nie wiem co ona robi albo ona po prostu nie działa.

NKTalk to jak najbardziej krok w dobrą stronę i przydatna funkcja na stronie Naszej Klasy. Jest jednak jeden i to bardzo podstawowy warunek - ktoś musi zacząć z tego korzystać! W tej chwili pośród moich 179 znajomych cała trójka jest online, a ogólnie 12 osób oznaczonych jest jako korzystających z komunikatora. Ale niestety żadna z tych, co są online.

Czy NKTalk jest po coś potrzebny Naszej Klasie? Oczywiście, to obowiązkowy element strony serwisu społecznościowego (ma go Grono.net, ma Facebook). A czy może zagrozić takiemu Gadu-Gadu? Niekoniecznie.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)