Nowa wersja uTorrenta bardziej przyjazna dla trackerów

Nowa wersja uTorrenta bardziej przyjazna dla trackerów

utorr
utorr
Andrzej Biernacki
10.08.2009 13:16

W sieci pojawiła się wersja 2.0 beta programu uTorrent. Do popularnego klienta sieci BitTorrent dodano obsługę trackerów UDP.

W sieci pojawiła się wersja 2.0 beta programu uTorrent. Do popularnego klienta sieci BitTorrent dodano obsługę trackerów UDP.

Nie jest to nowość. Standard UDP (Datagramowy Protokół Użytkownika) obsługują już takie programy jak Vuze, BitComet, Deluge, KTorrent czy rTorrent. Aplikacje te mają jednak małe udziały rynkowe. Z uTorrenta korzysta tymczasem połowa wszystkich fanów BT.

Dlaczego obsługa UDP jest taka ważna? Programy posiadające tę funkcję są dużo bardziej przyjazne dla trackerów. Zużywają mniej zasobów sieciowych. Torrentowe witryny nie muszą radzić sobie z milionami zapytań HTTP. Jak pisze Wikipedia:

[cytat]UDP to protokół bezpołączeniowy, więc nie ma narzutu na nawiązywanie połączenia i śledzenie sesji (w przeciwieństwie do TCP). Nie ma też mechanizmów kontroli przepływu i retransmisji. Korzyścią płynącą z takiego uproszczenia budowy jest większa szybkość transmisji danych i brak dodatkowych zadań, którymi musi zajmować się host posługujący się tym protokołem.[/cytat]

Twórca uTorrenta Arvid Norberg powiedział:

[cytat]UDP to bardzo dobry sposób na odciążenie trackerów. Chcemy, aby nasz program był "dobrym obywatelem" i nie naruszał stabilności torrentowych witryn.[/cytat]

Norberg chce, aby za kilka lat stosowanie UDP było powszechne. Dzięki temu sieć BitTorrent stanie się dużo bardziej wydajna.

Drugą nową funkcją w wersji 2.0 beta jest narzędzie konfiguracyjne, które automatycznie ocenia prędkość łącza i na tej podstawie ustala limity prędkości pobierania oraz wysyłania czy liczbę połączeń.

Moduł ten działa jednak tylko w USA. Bazuje na zarządzanych przez Google serwerach mierzących wydajność. Niestety wszystkie one znajdują się na terenie Stanów. Osoby z innych krajów mogą otrzymywać zafałszowane wyniki.

Źródło: TorrentFreak

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)