Nowe Atomy przegrywają z nVidią ION?!

Ostatnio duże piszemy o nowych procesorach Intel Atom o kodowej nazwie PineTrail. Producenci już zapowiadają pierwsze netbooki i nettopy z tymi układami. Z czym wiąże się przejście na nowe Atomy? Okazuje się, że zyski wcale nie są aż tak duże, jak nam wszystkim mogło się wydawać.

pinetrail
pinetrail
Damian

21.12.2009 | aktual.: 14.03.2022 09:14

Ostatnio duże piszemy o nowych procesorach Intel Atom o kodowej nazwie PineTrail. Producenci już zapowiadają pierwsze netbooki i nettopy z tymi układami. Z czym wiąże się przejście na nowe Atomy? Okazuje się, że zyski wcale nie są aż tak duże, jak nam wszystkim mogło się wydawać.

Zacznijmy od tego, że Intel przygotował trzy modele nowych procesorów - Atom N450 do netbooków oraz D410 i D510 do nettopów. Pierwszą i najważniejszą nowością jest to, że mają one zintegrowany układ graficzny oraz kontroler pamięci. Pozwala to zaoszczędzić sporo miejsca, a przez to tworzyć jeszcze lżejsze i cieńsze komputery i urządzenia przenośne. Poza tym, pobierać będą mniej prądu (od 1 do 2.5W) oraz wydzielać zdecydowanie mniej ciepła.

  • N450 jest około 60 procent mniejszy od poprzednika i 20 procent wydajniejszy
  • D410 oraz D510 są około 70 procent mniejsze i około 50 procent bardziej wydajne

Problem polega na tym, że nic więcej się nie zmienia. To nadal procesory o taktowaniu 1.66GHz z 512kb pamięci cache i obsługą pamięci DDR2. Co więcej, cały czas maksymalna ilość RAM'u to tylko 2GB. Najgorsze jest jednak to, że najprawdopodobniej, pod względem grafiki, cały czas pozostają one w tyle za nVidia ION GeForce 9400M, nie mówiąc już o tym, że szykowana jest druga generacja platformy.

Wygląda na to, że przyszły rok cały czas będzie należał do nVidii i sytuacja ta nie ulegnie zbyt szybkiej przemianie. Szkoda, że Intel nie potrafi sprostać konkurencji...

Źródło: Gizmodo

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.