Noworoczna lista życzeń DARPA: głębinowe nurkowanie, skanery mózgu i wykrywacz bunkrów

Noworoczna lista życzeń DARPA: głębinowe nurkowanie, skanery mózgu i wykrywacz bunkrów06.01.2013 18:30
DARPA chce zwiększyć możliwości działania żołnierzy pod wodą (Fot. NAVY.mil)
DARPA chce zwiększyć możliwości działania żołnierzy pod wodą (Fot. NAVY.mil)

Noworoczne postanowienia to rytuał, któremu od niepamiętnych czasów oddają się rzesze ludzi, łączących pierwszy dzień reszty nowego życia z symboliczną zmianą daty rocznej. Okazuje się, że podobną metodę stosuje DARPA, przedstawiając listę projektów, na których chciałaby się skupić w nadchodzącym roku. Co interesuje amerykańską Agencję Zaawansowanych Obronnych Projektów Badawczych?

Noworoczne postanowienia to rytuał, któremu od niepamiętnych czasów oddają się rzesze ludzi, łączących pierwszy dzień reszty nowego życia z symboliczną zmianą daty rocznej. Okazuje się, że podobną metodę stosuje DARPA, przedstawiając listę projektów, na których chciałaby się skupić w nadchodzącym roku. Co interesuje amerykańską Agencję Zaawansowanych Obronnych Projektów Badawczych?

Mobilny elektroencefalograf

O tym, jakie możliwości daje odczytywanie fal mózgowych, pisaliśmy już wielokrotnie. Poza efektownym sterowaniem za pomocą umysłu np. kursorem na ekranie, pozwala również np. na odczytywanie znajdujących się w naszej pamięci danych, jak np. kody pin, hasła czy adresy (więcej na ten temat znajdziecie w artykule "Hackowanie umysłu. Twoje PIN-y i hasła nie są już bezpieczne").

DARPA chce maksymalnie uprościć urządzenie, które na to pozwala - elektroencefalograf, a zarazem znaleźć sposób na to, by produkować je bardzo tanio. Zastosowań dla teakiego sprzętu ma być bez liku - od atrakcyjniejszych zajęć w szkołach po błyskawiczne i proste diagnozowanie stanu żołnierzy na polu walki.

Sposób na nurkowanie głębinowe

O ile zanurzenie się kilka metrów pod wodę nie stanowi większego problemu, sytuacja komplikuje się gdy w grę wchodzą większe głębokości - zwykłe dostarczenie mieszaniny gazów, jakimi oddychamy na powierzchni to o wiele za mało, a nie każdy potrafi wstrzymać oddech tak długo, jak Włoch Umberto Pelizzari, który w 2001 roku osiągnął - swobodnie nurkując - głębokość 131 metrów.

DARPA chce zwiększyć możliwości prowadzenia przez wojskowych płetwonurków działań pod wodą. Obszarem jej zainteresowania jest m.in. ograniczenie zjawisk, powodujących chorobę dekompresyjną, powstającą w sytuacji, gdy operujący na dużej głębokości nurek zbyt szybko wynurzy się na powierzchnię. DARPA chce również lepiej poznać funkcjonowanie człowieka w sytuacji niedotlenienia i tzw. narkozy azotowej, czyli stanu, w którym znajdujący się pod wodą człowiek może np. odczuwać euforię lub mieć zaburzoną koordynację ruchową.

Oprogramowanie automatycznie wykrywające i usuwające luki bezpieczeństwa

Nasze życie przeniosło się do Sieci. Jak zapewnić bezawaryjne działanie coraz liczniejszych systemów, które odpowiadają za niemal wszystkie dziedziny naszego życia, a bez Internetu są bezwartościowe?

Zdaniem DARPA odpowiedzią, zwiększającą bezpieczeństwo nie tylko Sieci, ale całych krajów, jest oprogramowanie, które nie tylko samodzielnie wykrywałoby różne luki w zabezpieczeniach sieciowych, ale było zdolne do tego, by automatycznie je łatać. Założenia, związane z tym zagadnieniem są bardzo ogólne - DARPA nie precyzuje, jak konkretnie miałoby to działać, ale poszukuje rozwiązań, które mogłyby być powszechnie stosowane, uniwersalne i odporne na próby ataku ze strony cyberagresorów.

Zdalne wykrywanie urządzeń elektrycznych i podziemnych schronów

Trudno wyobrazić sobie działania wojenne bez urządzeń elektrycznych - wojskowy sprzęt, zarówno ten mały, jak noktowizory, jak i duży, jak choćby stacje radarowe, potrzebuje prądu. I to właśnie zdalne wykrywanie urządzeń, korzystających z energii elektrycznej, ma być - zdaniem DARPA - czarnym koniem, pozwalającym wojsku na jeszcze skuteczniejsze odnajdywanie zamaskowanych celów.

Kolejnym i równie ciekawym sposobem ma być sprzęt, który pod względem efektów działania ma być zbliżony do bardzo zaawansowanego georadaru. Jego zadaniem ma być zdalne wykrywanie podziemnych obiektów - np. ukrytych pod dziesiątkami metrów skał schronów.

Biodegradowalne materiały elektroniczne dla zastosowań medycznych

Kolejnym obszarem zainteresowań DARPA jest medycyna. W tym roku agencja chce skupić się na biodegradowalnej elektronice. Do czego można ją wykorzystać? Chodzi np. o różnego rodzaju sensory, które mogłyby zostać umieszczone np. w opatrywanej przez lekarza ranie.

Przez pewien czas sensor działałby, monitorując od wewnątrz stan pacjenta, a następnie ulegałby biodegradacji. Z jednej strony pozwoliłoby to na lepszy monitoring postępów leczenia, a z drugiej pozwoliło zaoszczędzić kolejnych zabiegów, których celem byłoby jedynie wyciąganie z pacjenta niepotrzebnych już urządzeń.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)