Nowy fotel Forda ostrzeże o zawale serca kierowcy! [wideo]

Nowy fotel Forda ostrzeże o zawale serca kierowcy! [wideo]

Elektrody w fotelu
Elektrody w fotelu
Grzegorz Nowak
25.05.2011 16:00

Pomysłowym rozwiązaniem chwali się jeden z największych obecnie producentów aut. Teraz samochody niczym lekarze będą w szczególny sposób dbały o zdrowie i bezpieczeństwo kierowcy.

Pomysłowym rozwiązaniem chwali się jeden z największych obecnie producentów aut. Teraz samochody niczym lekarze będą w szczególny sposób dbały o zdrowie i bezpieczeństwo kierowcy.

We współczesnych samochodach coraz więcej jest elektroniki, a ich producenci zachęcają do polegania na komputerach, które mają ułatwić prowadzenie auta. Dziś auta potrafią na przykład rozpoznać swojego właściciela, przygotować się do podróży, odnaleźć trasę czy samodzielnie zaparkować. Może się okazać, że w przyszłości będą też dbać o nasze zdrowie.

Europejski zespół badawczy Forda stworzył specjalny fotel, który może sprawdzić, jak pracuje serce kierowcy. Jego działanie przypomina EKG, jednak nie potrzebuje niewygodnych elektrod przyczepionych do nagiego ciała. Zamiast tego fotel wyposażony jest w sześć czujników, które monitorują osobę o dowolnej posturze - i to bez ściągania ubrania. Jak twierdzą badacze, fotel poprawnie odczytuje pracę serca 95% kierowców przez 98% czasu jazdy.

Po co Fordowi właściwie taka technologia? Urządzenie miałoby wejść w skład systemu bezpieczeństwa, którego zadaniem byłoby monitorowanie zdrowia kierowcy. Przykładowo, gdyby kierowca zasłabł lub dostał ataku serca - system wysłałby wiadomość do odpowiednich służb. W zamyśle ma poprawić bezpieczeństwo kierowcy, choć z drugiej strony problemy z sercem nie są chyba najpoważniejszym zagrożeniem w czasie jazdy, prawda?

Poniżej możecie zobaczyć prezentację tego "fotela diagnostycznego".

Źródło: engadget.com

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)