Nowy kalkulator. Rachunki za energię będą o wiele niższe
Rachunki za energię, które musimy płacić zimą, mogą być naprawdę odczuwalne. Istnieje wiele sposobów na to, by walczyć z europejskim kryzysem energetycznym. Najlepiej zacząć od przeanalizowania zużycia energii w gospodarstwie domowym.
20.12.2022 13:13
Polacy szukają sposobów na to, by płacić niższe podatki. Europejski kryzys energetyczny staje się faktem, a to, jak przez niego przebrniemy, nie jest zależne wyłącznie od pogody w nadchodzących miesiącach. Niezależnie od tego, czy zima będzie mroźna, czy łagodna, możemy sprawić, że problemy w energetyce nie będą aż tak straszne.
Aby zredukować zużycie energii, najlepiej dokonać jego analizy dla naszego gospodarstwa domowego. Każdy ma inne nawyki i w zależności od nich energia może być zużywana w całkiem inny sposób. Jedni najwięcej mogą zaoszczędzić na redukcji temperatury w pomieszczeniach, inni na zastąpieniu telewizji książką. Aby ocenić sytuację energetyczną danego gospodarstwa, można wykorzystać liczne narzędzia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jedno z nich przygotowała firma E.ON Polska. Chodzi o Kalkulator Online - Szkoda Prądu, który nie tylko pozwala przyjrzeć się zużyciu energii w domu, ale także daje szansę na to, by pozbyć się szkodliwych nawyków.
Kalkulator pozwala na wprowadzenie urządzeń, z których korzystamy w domu, wraz z wyborem ich rodzaju i mocy. Na tej podstawie szacowane jest, jaką część rachunku moglibyśmy oszczędzić, gdyby wprowadzić w życie nowe, sprzyjające ekologicznej i ekonomicznej postawie nawyki. W niektórych przypadkach mowa nawet o zaoszczędzeniu 50 proc. energii zużywanej przez dane urządzenie.
Korzystanie z kalkulatora jest bezpłatne, a na podstawie krótkich testów aplikacji mogę stwierdzić, że jest bardzo prosta w użyciu. Oczywiście wartości zużycia, które są wyświetlane, są wprowadzane domyślnie dla statystycznego gospodarstwa, więc należy mieć świadomość, że niekoniecznie oddają one idealnie stan faktyczny. Jednak możliwość wyboru choćby w przybliżeniu mocy wykorzystywanych w danych pomieszczeniach urządzeń sprawia, że dość łatwo jest oddać stan zbliżony do faktycznego.
Jednak nie w samej analizie widzę najmocniejszy punkt przygotowanego kalkulatora. Jego mocną stroną są porady dotyczące korzystania z każdego z wprowadzanych do analizy sprzętów. Niektóre porady są trywialne, lecz nawet informacje mogą być przydatne. W końcu na co dzień nie zaprzątamy sobie głowy tym, jak w najbardziej ekonomiczny sposób korzystać z żelazka czy odkurzacza.
Karol Kołtowski, dziennikarz Gadżetomanii