Nowy rodzaj ogniw fotowoltaicznych. Testy dają nadzieję
Naukowcy z Monash University w Melbourne opracowali nowy rodzaj perowskitowych ogniw fotowoltaicznych. W wyniku prac naukowych udało się wykorzystać nowy rodzaj materiału w celu stworzenia ogniwa.
22.12.2022 | aktual.: 22.12.2022 13:26
Naukowcy z Australii opracowali nową metodę tworzenia perowskitowych ogniw słonecznych. Do ich wyprodukowania wykorzystano formamidyn i cez. Jak się okazuje, zastosowanie nowej metody pozwoliło osiągnąć sprawność na poziomie 21 proc. Dziennikarze miragenews.com donoszą, że jest to najlepszy wynik odnotowany przy wykorzystaniu ogniwa z bezhalogenkowego źródła ołowiu.
Przy wykorzystaniu nowego rodzaju ogniw powstał też prototypowy panel w wersji miniaturowej. Urządzenie osiągnęło sprawność 18,8 proc. Jego twórcy twierdzą, że technologia wykonania urządzenia pozwoliłaby na przeskalowanie go na takie, które można by wykorzystać w produkcji masowej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ogniwo słoneczne nowego rodzaju
Testy stworzonego przez naukowców z Monash University ogniwa mogą dawać nadzieję na wykorzystanie tej technologii w przyszłości. Okazało się, że po 3,3 tys. godzin pracy w temperaturze 65 stopni Celsjusza ogniwo nadal działało bez utraty wydajności.
- Udało nam się użyć octanu ołowiu w jednoetapowym procesie powlekania obrotowego, aby uzyskać idealną, wysokiej jakości cienką warstwę perowskitu formamidynowo-cezowego - skomentował Jie Zhao, doktorant z Monash University.
Jak zauważa Wenxin Mao z uczelni w Melbourne, zdecydowana większość badań nad perowskitami wykorzystuje halogenki ołowiu, w szczególności jodek ołowiu. Ten musi być czysty w 99,99 proc., a synteza ogniw przy użyciu jodku ołowiu jest bardzo droga.
- Jesteśmy pierwszą grupą, która wyprodukowała wysoce stabilne ogniwa słoneczne z perowskitu formamidynowo-cezowego przy użyciu octanu ołowiu zamiast jodku ołowiu. Zapewniliśmy całej społeczności badawczej nowy sposób wytwarzania wysokiej jakości perowskitowych ogniw słonecznych - mówi Wenxin Mao.
Karol Kołtowski, dziennikarz Gadżetomanii