Nowy wygląd i funkcje Interii. Co się zmieniło?

Strona głównaNowy wygląd i funkcje Interii. Co się zmieniło?
15.01.2011 10:07
Prace wciąż trwają... (Fot. Flickr/Daquella manera/Lic. CC by)
Prace wciąż trwają... (Fot. Flickr/Daquella manera/Lic. CC by)

Stare przysłowie mówi, że lepsze jest wrogiem dobrego. Maksymę tę potraktowała na serio Interia, dla której nadejście nowego roku wiąże się z poważnymi zmianami. Czy będą to zmiany na lepsze?

Stare przysłowie mówi, że lepsze jest wrogiem dobrego. Maksymę tę potraktowała na serio Interia, dla której nadejście nowego roku wiąże się z poważnymi zmianami. Czy będą to zmiany na lepsze?

Początek 2011 roku to dla Interii czas zmian. Jej dotychczasowy prezes, Tomasz Jażdżyński, wbrew wcześniejszym spekulacjom o zasileniu polskiego oddziału Yahoo! przeszedł do GG Network.

Rezygnacja dotychczasowego prezesa nie była jednak jedyną zmianą - od początku stycznia ruszyły bowiem zamknięte testy nowej wersji portalu. Jakich zmian mogą spodziewać się użytkownicy?

Nowy layout zdaje się brać na serio ostatnie słowa Goethego czyli, mówiąc krótko: więcej światła! O ile poprzednia, pochodząca z 2008 roku wersja Interii, podobnie jak WP, porównywana była do ówczesnej strony głównej Yahoo!, to nowy wygląd strony odnieść można do portalu AOL.

Interia - ogólny widok nowej wersji portalu
Interia - ogólny widok nowej wersji portalu

Portal po liftingu na pierwszy rzut oka sprawia bardzo pozytywne wrażenie. Bardzo dobrym pomysłem jest usunięcie zbędnych, graficznych dodatków; strona stała się przez to jaśniejsza i lżejsza. Funkcję porządkowania treści przejęła typografia – sensownie dobrane czcionki dzielą i hierarchizują prezentowane informacje.

Na uwagę zasługuje nowatorski na polskim rynku układ siatki modułów – trzy szpalty nie były dotąd stosowane, ale wydaje się to krokiem w dobrym kierunku. Wbrew pozorom nie spowodowało to bałaganu, strona nie straciła w żaden sposób na przejrzystości.

Kontrowersyjną decyzją jest rezygnacja z zakładek. Choć użytkownicy przyzwyczajeni do tego rozwiązania mogą początkowo być nieco zdezorientowani sądzę, że jest to dobra decyzja, współgrająca z nowym podziałem treści na stronie.

Dodatkowo dla wszystkich treści wprowadzono jednolite, białe tło rezygnując z wyróżniania kolorem modułów tematycznych.

Nowa odsłona Interii stawia na przejrzystą hierarchizację treści – widoczna bez przewijania ekranu część to przede wszystkim informacje z kraju i ze świata. Osoba szukająca głównie informacji, które w gazetach zajmują pierwszą stronę, znajdzie je w górnej części portalu. Dół strony to rozrywka, sport i technologie.

Sensowny podział dotyczy również poziomego rozłożenia treści – lewa kolumna odpowiada mniej więcej dotychczasowym modułom tematycznym i zawiera różnego rodzaju newsy, prawa natomiast to część poświęcona funkcjom społecznościowym i lifestyle’owym portalu.

Ciekawym uzupełnieniem jest pasek widżetów, pozwalających na szybki dostęp do przydatnych funkcji, takich jak radio internetowe (niestety, tylko różne stacje RMF), kursy walut czy tłumacz.

Widżety
Widżety

Szkoda, że dostępne widżety są z góry narzucone – niestety brakuje możliwości ustawiania ich kolejności lub włączania jedynie tych, które uznamy za potrzebne.

Godnym uznania pomysłem jest usprawnienie obsługi poczty. Po zalogowaniu się na konto pocztowe ikona na górze strony powiadamia nas o nowej korespondencji, a do najważniejszych funkcji poczty mamy dostęp bez opuszczania głównej strony portalu.

Poczta dostępna ze strony głównej
Poczta dostępna ze strony głównej

Zmiany to jednak nie tylko pozytywy. Irytuje brak konsekwencji w nagłówkach poszczególnych działów – projektanci nie mogli się zdecydować, czy mają tam być graficzne przyciski, czy tekstowe linki.

W uporządkowanej i przejrzystej części informacyjnej trochę zamieszania wprowadzają długie, pięciowierszowe opisy, co w połączeniu z długimi linkami do trzech promowanych artykułów sprawia, że górna cześć strony może wydawać się nieco przeładowana treścią.

Ze względu na rezygnację z zakładek i pionowy podział treści strona główna portalu wydłużyła się do ponad 4000 pikseli! Pionowy rozmiar Interii w nowej wersji jest niemal dwa razy dłuższy od dotychczasowego.

Porównanie pionowego rozmiaru starej i nowej wersji Interii
Porównanie pionowego rozmiaru starej i nowej wersji Interii

Dla użytkowników, poszukujących treści innych niż aktualności, oznacza to konieczność żmudnego przewijania. Szkoda, że nie ma możliwości samodzielnego określenia układu modułów – pozwoliłoby to ominąć niedogodność, jaką jest wyjątkowo duża wysokość strony.

Gdy pod koniec listopada porównywaliśmy polskie portale, Interia nie wyróżniała się niczym szczególnym. Jeśli jednak planowane zmiany zostaną wprowadzone, to portal pod względem wyglądu i dostępnych funkcji zdeklasuje konkurencję. A jakie są Wasze wrażenia? Co sądzicie o planowanych zmianach?

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)