Wybierając się na biwak lub wyprawę w terenie powinno się polegać głównie na swoim nożu. Czasem jednak zdarzają się sytuacje, w których to narzędzie nie wystarcza. Wtedy przyda się praktyczny i poręczny multitool, który posiada więcej funkcji.

bETgeEVx

Poniżej znajdziesz kilka porad dotyczących tego, jaki nóż lub multitool warto zabrać ze sobą w teren. Odpowiednie narzędzia pozwolą uniknąć wielu problemów, a co za tym idzie sprawić, że wyjazd obejdzie się bez przykrych niespodzianek.

Nóż dla survivalowca

Wielu survivalowców uważa, że jedynymi niezbędnymi narzędziami podczas wypadu są nóż i krzesiwo. Jest w tym sporo racji, odpowiednie narzędzie pomoże nie tylko w przygotowywaniu posiłku, ale również zebraniu podpałki, drewna na opał czy nawet prowizorycznego schronienia. Zaprawieni w bojach survivalowcy potrafią kreatywnie wykorzystywać to narzędzie i wyciągnąć wszystkie drzemiące w nim możliwości.

381455329088913130
Źródło zdjęć: © Pixabay.com

Odpowiedni nóż roboczy nie może być zbyt długi, powinien umożliwiać przeprowadzanie precyzyjnych czynności bez konieczności sięgania po mniejszy odpowiednik. Musi również cechować się dużą wytrzymałością i być wykonany z wytrzymałego i odpornego na ścieranie materiału. Noże ze stali węglowej są wiele tańsze niż te z "nierdzewki" i choć wymagają większej uwagi i konserwacji, to nie powinno to stanowić większego problemu dla zaprawionych survivalowców.

bETgeEVz

Należy również pamiętać o tym, że dobrej jakości nóż powinien wytrzymywać duże obciążenia głowni. Dlatego lepiej wybierać egzemplarze z ostrzem stałym. Są o wiele trudniejsze w przechowywaniu niż noże składane, jednak łatwiej utrzymać je w czystości i są w stanie znieść więcej.

Multitool dla biwakowicza

Jeżeli jednak podczas wyjazdu planujesz upajać się pięknem natury i w grę nie wchodzą takie zajęcia jak budowanie schronienia, polowanie i oprawianie zwierzyny na miejscu, lepiej będzie wybrać niewielki multitool lub scyzoryk, który posiada wiele ciekawych funkcji, począwszy od otwieracza do konserw, a na mierniku ciśnienia w oponach kończąc.

Godnym uwagi narzędziem jest praktyczna karta, nie przekraczająca wielkością tej bankomatowej, dzięki czemu można nosić ją w portfelu. Okazuje się, że pod pomarańczową powłoką kryje się kilkanaście specjalistycznych i łatwo dostępnych narzędzi. Na uwagę zasługuje przede wszystkim szkło o sporym powiększeniu, które pozwoli ci rozpalić ogień gdy inne źródła ulegną awarii lub przemoczeniu. Poza tym wytrzymała, metalowa rama wyposażona jest w pilnik, nóż i zestaw kluczy, które pomogą w podstawowych naprawach. Możesz więc używać ich nie tylko na biwaku, ale na przykład podczas długiej wycieczki rowerowej, gdy jednoślad ulegnie awarii.

381455329089306346
Źródło zdjęć: © Fotolia

Osobną grupę stanowią multitoole przeznaczone dla kierowców. Wyposażone we wszystkie potrzebne przyrządy breloki to duża pomoc podczas kryzysowych sytuacji, wypadków i kolizji. Wyszarpnięcie kolorowej części z kółkiem do mocowania kluczyków ujawnia przydatne ostrze do cięcia pasów, które jest bezpieczne dla użytkownika i pozwoli wyswobodzić się z pułapki, gdy zatnie się mechanizm. Zbijak do szyb pozwoli na szybkie wydostanie się z auta przy stosunkowo ograniczonych ruchach, a miernik ciśnienia opon i zużycia bieżnika pozwoli sprawdzić stan ogumienia bez wizyty na stacji benzynowej.

Komentarze (2)
bETgeEWv