Obraz twarzy 3D ze zwykłej fotografii

Zdarzyło się Wam nie rozpoznać kogoś bliskiego na fotografii? Pewnie tak. Za to z identyfikacją osoby na żywo raczej problemów nie ma. Idąc tym tropem, naukowcy wymyślili nowe narzędzie do identyfikacji biometrycznej: przekształcają oni obraz z płaskiej fotografii w trójwymiarowy.

Fot.: Flickr/jimf0390
Fot.: Flickr/jimf0390
Katarzyna Kieś

21.01.2011 08:00

Zdarzyło się Wam nie rozpoznać kogoś bliskiego na fotografii? Pewnie tak. Za to z identyfikacją osoby na żywo raczej problemów nie ma. Idąc tym tropem, naukowcy wymyślili nowe narzędzie do identyfikacji biometrycznej: przekształcają oni obraz z płaskiej fotografii w trójwymiarowy.

Skoro ludzie bywają w omylni w kwestii rozpoznawania osób uwiecznionych na fotografiach, to co dopiero maszyny. Tymczasem w identyfikacji wykorzystującej wskaźniki biometryczne nie ma miejsca na pomyłki. Głównie dlatego, że zabezpiecza się w ten sposób i potwierdza naprawdę istotną rzecz: tożsamość.

Naukowcy z Florida Atlantic University w Boca Raton wpadli więc na pomysł, by obraz zapisany w formacie 2D na fotografii przekształcić w trójwymiarowy - wiadomo przecież, że w wymiarze 3D wszystko zyskuje na kształcie - i to dosłownie.

Jak uczeni wymyślili, tak też zrobili. Ale najpierw opracowali specjalny algorytm komputerowy, który analizuje ujęcie twarzy na zdjęciu i oświetlenie jej elementów, by na tej podstawie stworzyć widok 3D z płaskiego obrazu. I tak oto zwyczajne zdjęcie w wymiarze 2D może być podstawą dla powstania nowego wskaźnika biometrycznego.

Technikę przekształcania obrazu 2D w 3D można by zastosować również do analizy materiału zapisanego np. na taśmach z monitoringu miejskiego, do „przydawania” kształtu dawnym gwiazdom srebrnego ekranu, które nie doczekały ery trójwymiarowych obrazów, czy też do poszukiwania osób zaginionych.

Źródło: esciencenews

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.