Administratorzy forów będą donosić na użytkowników?

Administratorzy forów będą donosić na użytkowników?21.10.2010 11:27
Administratorzy forów będą donosić na użytkowników?
Mariusz Kosakowski

Posłowie chcą przekształcić moderatorów forów w donosicieli. Już niedługo admini będą najprawdopodobniej mieli obowiązek reagowania wtedy, gdy ktoś komuś w Sieci będzie groził. Na przykład znanemu politykowi.

Posłowie chcą przekształcić moderatorów forów w donosicieli. Już niedługo admini będą najprawdopodobniej mieli obowiązek reagowania wtedy, gdy ktoś komuś w Sieci będzie groził. Na przykład znanemu politykowi.

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego i policja mają zająć się ściganiem internautów, którzy w swoich wpisach w Sieci kierują groźby karalne pod adresem polityków. Taki pomysł zgłosił PiS. Donosicielami mieliby być administratorzy forów internetowych.

Pomysł pojawił się na środowym, porannym posiedzeniu komisji sejmowych służb specjalnych oraz sprawiedliwości i praw człowieka. Beata Kempa z PiS zauważyła, że najwięcej gróźb dostaje w internetowych postach Jarosław Kaczyński. Z kolei poseł Jarosław Zieliński przyznał, że też takowe dostał: „Ale są też pogróżki w Internecie wobec innych działaczy PiS. Ja też widziałem w Internecie groźby kierowane pod moim adresem”.

Jednym z problemów nowego pomysłu posłów z PiS jest ogrom wpisów jakie pojawiają się każdego dnia na ogromnej liczbie forów. Poseł Zieliński wie jednak jak rozwiązać ten problem: „Przecież za każde [forum] odpowiada jakiś administrator.

Jeżeli więc pojawi się wpis, który sam w sobie jest przestępstwem, to taki administrator powinien mieć obowiązek zgłosić to odpowiednim organom ścigania. W szczególności powinno zajmować się tym internautą ABW, policja, a następnie wymiar sprawiedliwości”.

Nie jest wykluczone, że posłowie PiS zgłoszą odpowiedni projekt ustawy do laski marszałkowskiej.

Posłowie Platformy Obywatelskiej zgadzają się z kolegami z PiS, że w Sieci jest za dużo agresji, ale nie widzą potrzeby zmiany prawa. „Już w tej chwili prawo stawia granice: nie pozwala na bezkarne grożenie innym ludziom lub ich obrażanie.

Są odpowiednie procedury i jeśli każdy obywatel, nie tylko polityk, czuje się obrażany, może skierować wniosek do organów ścigania. Z tego co wiem coraz częściej korzystają z tego osoby publiczne” – uważa Agnieszka Kozłowska-Rajewicz z PO.

Pomysł z monitorowaniem Internetu to reakcja na tragiczne wydarzenia w Łodzi, gdzie napastnik wtargnął do siedziby PiS zabijając jedną osobę, drugą ciężko raniąc. Napastnikiem okazał się 62-letni Ryszard C., mieszkaniec wsi pod Częstochową.

Wy też uważacie, że w Sieci jest za dużo agresji?

Źródło: TOK FMInteraktywnie.com

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)