Obudowa na dyski Icy Dock MB174U3S-4SB. Tani sposób na dodatkowe miejsce na dane

Obudowa na dyski Icy Dock MB174U3S-4SB. Tani sposób na dodatkowe miejsce na dane

Icy Dock MB174U3S-4SB
Icy Dock MB174U3S-4SB
Źródło zdjęć: © YouTube
Łukasz Michalik
13.04.2018 13:28

Pewna jest tylko śmierć i podatki? Nieprawda! Pewny jest również fakt, że każdy dysk da się zapchać danymi. Jak poradzić sobie z tym problemem? Nie każdy potrzebuje drogiego NAS-a i jego możliwości, dlatego warto zainteresować się rozwiązaniem znacznie prostszym i tańszym.

Co zrobić, gdy brakuje miejsca na dane? Najprościej dołożyć kolejny dysk, jednak z prostoty tego rozwiązania mogą skorzystać użytkownicy desktopów. W cienkich jak wafelek laptopach czy coraz mniejszych obudowach biurkowych komputerów na taki zabieg może po prostu nie być miejsca.

Wielu użytkowników musi wybierać pomiędzy dużą wydajnością, a pojemnością dysku. W takim wypadku wymiana szybkiego napędu SSD na pojemniejszy HDD nie byłaby dobrym rozwiązaniem.

Co zrobić, gdy brakuje miejsca?

Odpowiedzią na ten problem jest albo pojedynczy, zewnętrzny dysk, albo – gdy potrzebujemy większej pojemności – NAS. To urządzenie, pozwalające na podłączenie jednego lub kilku dysków i oferujące, poza miejscem na dane, różne dodatkowe usługi, jak choćby automatyczne backupy, RAID czy prywatną chmurę.

Problem polega na tym, że nie każdy z tych usług korzysta i nie każdy potrzebuje wydajności i bezpieczeństwa, oferowanego przez RAID. W takim przypadku inwestycja w NAS-a to niepotrzebny wydatek. Istnieje bowiem inne, tańsze rozwiązanie – wielodyskowa, zewnętrzna obudowa, pozwalając na łatwe podłączenie do komputera wielu dysków, a przy okazji zapewniająca napędom odpowiednią ochronę i dobre warunki pracy.

Icy Dock MB174U3S-4SB
Icy Dock MB174U3S-4SB

Tania obudowa na dyski

Przykładem takiego sprzętu jest Icy Dock MB174U3S-4SB. To 4-zatokowa, zewnętrzna obudowa, pozwalająca na włożenie 3,5-calowych napędów. Urządzenie komunikuję się z komputerem za pomocą interfejsów USB 3.0 i eSATA, a wydajność transferu danych wspomaga wsparcie dla UASP, czyli USB Attached SCSI Protocol.

Zaletą sprzętu jest prosty montaż dysków, możliwy dzięki uchwytom EZ-Grip, a także zamontowany na obudowie 120-milimetrowy wentylator, zapewniający chłodzenie napędów. Można go zdemontować i wymienić na inny model. Metalowa obudowa została wyposażona w filtr przeciwpyłowy, a obsługa, jak regulacja podświetlenia czy prędkości pracy wentylatora, jest możliwa dzięki przełącznikom na froncie urządzenia. Dostępny w Polsce sprzęt kosztuje około 560-600 zł.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)