Ocean Battery - sposób na rozwiązanie problemów z energią odnawialną
Jednym z największych problemów energetyki odnawialnej jest kwestia magazynowania energii. Pomysł na sprostanie temu wyzwaniu zaprezentował startup Ocean Grazer, który opracował Ocean Battery – rodzaj akumulatora, działającego na dnie morza.
Wiele instalacji, związanych z produkcją zielonej energii, jest w jakiś sposób związanych z morzem. Wielkie farmy wiatrowe, unoszące się na wodzie elektrownie fotowoltaiczne czy instalacje, wykorzystujące energię pływów albo ruchów fal – cała ta infrastruktura, obok licznych zalet, ma kluczową wadę – jest uzależniona od zewnętrznych warunków i nie może działać bez przerwy.
W takim przypadku kluczowe jest nie tylko wyprodukowanie energii, ale także zdolność do magazynowania wyprodukowanych nadwyżek. Startup z Holandii, Ocean Grazer, postanowił dokonać tego za pomocą instalacji, zlokalizowanych na morskim dnie.
Magazyn energii na dnie morza
Mają się one składać z umieszczonego pod dnem morza, sztywnego, betonowego zbiornika, systemu pomp i turbin, a także zewnętrznego, elastycznego zbiornika. W warunkach nadprodukcji energii, jej nadmiar ma zostać wykorzystany do przepompowania wody z betonowego magazynu do elastycznego zbiornika.
Gdy energii zaczyna brakować, będzie można ją odzyskać, wykorzystując samoistny, wspierany grawitacją przepływ wody ze zbiornika do zlokalizowanego pod dnem magazynu, napędzający zespół turbin.
Podwodna elektrownia szczytowo-pompowa
Całość przypomina nieco znane od lat elektrownie szczytowo pompowe. W przeciwieństwie do nich nie jest jednak uzależniona od dogodnej rzeźby terenu i nie musi być zlokalizowana w górach.
Zdaniem pomysłodawców, jedna instalacja Ocean Battery jest w stanie magazynować do 10 MWh energii. Jej wydajność – dzięki możliwości regulowania przepływu wody czy montażu dodatkowych turbin – jest skalowalna.
Rozwijany od 2014 roku pomysł został niedawno doceniony. Podczas targów CES 2022 Ocean Grazer otrzymał za swój podwodny akumulator nagrodę Best Of Innovation.