LucidPipe – darmowy prąd prosto z wodociągów. W Portland już to mają

Strona głównaLucidPipe – darmowy prąd prosto z wodociągów. W Portland już to mają
25.04.2021 11:54
Turbina LucidPipe
Turbina LucidPipe
Źródło zdjęć: © Lucidenergy

Do czego służą miejskie wodociągi? Poza dostarczaniem wody mogą również produkować prąd, czego dowodzi pilotażowa instalacja, zastosowana w sieci wodociągowej miasta Portland. Efekt jej działania okazuje się zaskakująco dobry.

Rozwiązanie o nazwie LucidPipe, zaproponowane przez firmę Lucid Energy, polega na wstawieniu do głównej linii wodociągowej specjalnych, sferycznych turbin. Zostały one zaprojektowane tak, aby w możliwie najmniejszym stopniu ograniczać przepływ wody. Jednocześnie zespół czterech takich turbin jest w stanie dostarczać w sposób ciągły energię, wykorzystywaną przez 100 domów.

Bezawaryjna rosyjska hydroelektrownia. Działa nieprzerwanie już ponad 100 lat
Bezawaryjna rosyjska hydroelektrownia. Działa nieprzerwanie już ponad 100 lat

Co istotne, jest to energia czysta i – pomijając koszt montażu i konserwacji turbin – całkowicie darmowa, powstająca przy okazji działania lokalnych wodociągów. Jest przy tym pozbawiona wad energii z klasycznych hydroelektrowni – nie wymaga spiętrzania wody i ponoszenia wszelkich, negatywnych następstw wynikających z budowy sztucznego zbiornika wodnego.

Turbina LucidPipe
Źródło zdjęć: © LucidEnergy
Turbina LucidPipe

Czysta energia dla 100 domów

Warto przypomnieć, że kilka lat temu, na wczesnym etapie tego projektu, czytelnicy Gadżetomanii mogli przeczytać o nim w artykule „LucidPipe: prąd z wodociągów”. To, co przed laty było obiecującym pomysłem, dzisiaj jest już sprawdzonym w działaniu rozwiązaniem, generującym około 2 mln dolarów oszczędności.

Darmowy prąd nie dla wszystkich

Zastosowany w Orlando system produkcji energii nie jest jednak – niestety – bez wad. Kluczową kwestią jest w jego przypadku ukształtowanie terenu miasta i możliwość stosowania turbin bez istotnego spadku prędkości płynącej wody.

Gdy rzeźba terenu pozwala na stosowanie wodociągów, w których przepływ wody wymuszany jest przez grawitację, a spadek jest na tyle duży, że turbiny nie zakłócą procesu samooczyszczania kanałów, zaproponowane przez Orlando rozwiązanie to sposób na tanią i czystą energię. Trzeba jednak pamiętać, że nie każde miasto ma – pod tym względem – tak korzystne położenie.

Montaż turbiny
Źródło zdjęć: © LucidEnergy
Montaż turbiny

Energia z wodociągów i ścieków

Nie zmienia to faktu, że wykorzystanie wodociągów do produkcji prądu to pomysł innowacyjny i ciekawy. Warto przy tym wspomnieć, że źródłem czystej energii może być nie tylko czysta woda, ale również ścieki. Przykładem jest choćby angielska spółka Thames Water, wykorzystująca tłuszcz i odpadki organiczne ze ścieków do produkcji paliwa dla elektrowni.

W podobnym kierunku zmierzają również badania, prowadzone w Polsce przez zespół badaczy z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, którzy zamierzają wykorzystać zawarte w ściekach substancje do produkcji czystej energii.

Elektrownia zasilana tłuszczem. Paliwo prosto z miejskiej kanalizacji
Elektrownia zasilana tłuszczem. Paliwo prosto z miejskiej kanalizacji
Udostępnij:
Komentarze (86)