Od czego się zaczęło? Poznaj pierwszy blog, tweet i pierwszy baner w Sieci [TOP 10]

Od czego się zaczęło? Poznaj pierwszy blog, tweet i pierwszy baner w Sieci [TOP 10]

Czy pierwszy zawsze jest zwycięzcą? (Fot. Flickr/richardmasoner/Lic. CC by-sa)
Czy pierwszy zawsze jest zwycięzcą? (Fot. Flickr/richardmasoner/Lic. CC by-sa)
Łukasz Michalik
30.07.2011 17:19, aktualizacja: 14.01.2022 13:01

Sprzęty, narzędzia i usługi z których współcześnie korzystamy wydają się istnieć od zawsze, ale przecież zostały kiedyś uruchomione po raz pierwszy. Przekonaj się, jak wyglądał pierwszy na świecie blog, pierwszy wirus czy pierwszy wpis w Wikipedii.

Pierwszy e-mail

Obraz

Wiekopomne wydarzenie, jakim było wysłanie pierwszego e-maila, nie zostało docenione przez jego uczestników. Pod koniec 1971 roku Ray Tomlinson przesłał pierwszy list elektroniczny do pobliskiego komputera.

Niestety, Ray był bardziej zainteresowany działaniem usługi, niż treścią przesyłanej wiadomości. Jak twierdzi po latach, treścią pierwszego maila mogły być litery QWERTYUIOP.

Pierwszy blog

Links.net - najstarszy blog na świecie
Links.net - najstarszy blog na świecie

Twórca pierwszego blogu to Justin Hall. Swoje sieciowe zapiski prowadzi od 1994 roku, gdy uczył się w Swarthmore College. Blog jest nadal aktywny i umożliwia dostęp do kompletnego, kilkunastoletniego archiwum.

Pierwszy serwer WWW

Znany nam Internet zaczął się od tego komputera. Sprzęt założonej przez Steve’a Jobsa firmy NeXT umożliwił opublikowanie w Sieci pierwszej strony WWW. Podarta naklejka na komputerze ostrzega: „This machine is a server. Do not power it down”.

Komputer jest obecnie częścią ekspozycji szwajcarskiego muzeum Microcosm.

Pierwszy wirus

Strzeż się wirusów! (Fot. Flickr/■ Guerry/Lic. CC by)
Strzeż się wirusów! (Fot. Flickr/■ Guerry/Lic. CC by)

Pierwszy wirus nie należał do przesadnie groźnych. Pojawił się w 1971 roku i wyświetlał komunikat „I’m Creeper: Catch ma if you can”, a następnie kopiował się na inne komputery dostępne w sieci.

Me at the zoo

Pierwszy film został umieszczony w serwisie 23 kwietnia 2005 roku. Przedstawiał Jaweda Karima – jednego z twórców YouTube’a - podczas wizyto w ZOO. 18 sekund i słonie w tle – od tego wszystko się zaczęło ;)!

Pierwsze hasło Wikipedii

Pierwsze hasło w Wikipedii
Pierwsze hasło w Wikipedii

Od czego zaczęła się kariera największej internetowej skarbnicy wiedzy? Pierwsza definicja, jaka pojawiła się w Wikipedii było autorstwa Christopha Husta i dotyczyła terminu „atonality”.

Pierwszy tweet

Pierwszy tweet
Pierwszy tweet

Twitter nie od razu mógł chwalić się społecznością, licząca 200 milionów użytkowników, publikujących każdego dnia zbliżoną liczbę tweedów.

Wszystko zaczęło się od pierwszego wpisu. Debiutancki tweet, autorstwa Jacka Dorseya, został opublikowany 21 marca 2006 roku i brzmiał:  „just setting up my twttr”.

Pierwsza transmisja wideo online

Legandarny dzbanek na kawę. Pusty! (Fot. Wikimedia Commons/Quentin Stafford-Fraser/Lic. CC by-sa)
Legandarny dzbanek na kawę. Pusty! (Fot. Wikimedia Commons/Quentin Stafford-Fraser/Lic. CC by-sa)

Co można było zobaczyć dzięki pierwszej kamerze internetowej? Nie było to nic spektakularnego. Pierwsza transmisja online, uruchomiona w 1991 roku przedstawiała dzbanek z ekspresu do kawy.

Dr Quentin Stafford-Fraser z uniwersytetu w Cambridge miał dość wycieczek po kawę do pokoju z ekspresem, w którym zastawał pusty dzbanek. Dzięki transmisji Quentin i jego współpracownicy mogli mieć pewność, że nie nie będą przechadzali się na darmo ;)!

Warto odnotować, że online’owy monitoring dostępności kawy działał aż do 2001 roku, gdy laboratorium doktora Quentina zostało przeniesione do innego budynku.

Pierwszy baner

Niepozorny prekursor współczesnych reklam. Macie ochotę kliknąć?
Niepozorny prekursor współczesnych reklam. Macie ochotę kliknąć?

Choć współczesny Internet pełen jest graficznych – mniej lub bardziej inwazyjnych – reklam, nie zawsze tak było! Pierwszy baner pojawił się w Sieci dopiero w 1994 roku na stronie internetowej Hotwired. BYła to reklama AT&T.

Pierwszy spamer

Spam towarzyszy nam od 1978 roku (Fot. Flickr/reezelight/Lic. CC by-sa)
Spam towarzyszy nam od 1978 roku (Fot. Flickr/reezelight/Lic. CC by-sa)

Jeśli narzekasz na spam zalewający Twoją skrzynke mailową pamiętaj, kto zapoczątkował ten niecny proceder.

Mało chwalebne miano pierwszego spamera zdobył Gary Thuerk, który w 1978 roku wysłał tego samego, niezamawianego maila do grupy liczącej 393 osoby. W mailu zachęcał do kupienia nowego komputera.

Źródło: Business Insider

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)