Odkurzanie komputera? Zadbaj o czystość swojego PC!

Odkurzanie komputera? Zadbaj o czystość swojego PC!30.11.2008 12:00
Odkurzanie komputera? Zadbaj o czystość swojego PC!
Łukasz Rzedzicki

Kurz jest jednym z wielu wrogów komputera, powodujących jego szybsze zużywanie się i uszkodzenie. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego jak szkodliwy jest kurz dla naszych pecetów. Tak samo jak ludzkie płuca tak chłodzenie komputera będzie się krztusić zgromadzonym wewnątrz obudowy kurzem powodując przegrzewanie się podzespołów. Nie tylko na chłodzenie ma on wpływ ale i na elektronikę.

Kurz jest jednym z wielu wrogów komputera, powodujących jego szybsze zużywanie się i uszkodzenie. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego jak szkodliwy jest kurz dla naszych pecetów. Tak samo jak ludzkie płuca tak chłodzenie komputera będzie się krztusić zgromadzonym wewnątrz obudowy kurzem powodując przegrzewanie się podzespołów. Nie tylko na chłodzenie ma on wpływ ale i na elektronikę.

Wilgoć i kurz powodują jego przyklejanie się do płytek elektronicznych w komputerze, a w momencie gdy pecet jest uruchomiony i się nagrzewa następuje suszenie zgromadzonego kurzu.  Powoduje to powstawanie ładunków elektrostatycznych, które są zabójcze dla wszelkich mikroprocesorów i złożonych podzespołów elektronicznych.  To właśnie dlatego gdy kupujemy jakąś część komputerową dostajemy ją w specjalnym srebrnym woreczku chroniącym elektronikę przed ładunkami elektrostatycznymi.

Odkręcanie obudowy

Nie bójmy się zajrzeć do komputera! Odkręćmy boczną ściankę z lewej strony obudowy i wyczyśćmy naszego peceta. Do tego celu potrzebne będzie sprężone powietrze, które kupimy w każdym sklepie komputerowym lub w lepszym hipermarkecie oraz odkurzacz. Gdy nie uda nam się kupić sprężonego powietrza możemy użyć małego pędzelka.

Przykładowe zdjęcie zanieczyszczonego chłodzenia procesora

Prawda, że wygląda to nieciekawie? Chłodzenie w takim stanie nie spełnia dobrze swojej funkcji. Nagromadzony kurz utrudnia oddawanie ciepła do otoczenia powodując wyższą temperaturę pracy podzespołów. A zapchany wentylator nie dmucha już tak dobrze dodatkowo narażając komponenty na przegrzanie. Temperatura może wzrosnąć nawet o kilkanaście stopni.

Czyszczenie

Odłączmy teraz nasz komputer od zasilania wyciągając wtyczkę zasilającą z zasilacza. Rozkręćmy boczną ściankę odkładając ją na bok ze śrubkami tak by ich nie zgubić. Już po kilku miesiącach w naszym komputerze zainstalowane wentylatory wciągnął spore ilości kurzu, sami się o tym przekonacie. Teraz albo sprężonym powietrzem albo pędzelkiem możemy zacząć czyścić poprzyklejany kurz. Wyczyśćcie wszystkie elementy, które są zabrudzone. Bez obaw, nic im się nie stanie! Podczas czyszczenia włączcie odkurzacz i wciągajcie kurz.

Podczas czyszczenia wentylatorów musicie być ostrożni. Przykładając końcówkę odkurzacza do wentylatora zacznie się on kręcić na skutek wysysania powietrza spod jego łopat. Nie możecie dopuścić, aby wentylator zaczął się kręcić! Jedynie ta prosta i banalna czynność może doprowadzić do usterki komputera. Po prostu wyciągając kurz z wentylatorów zatrzymajcie jego łopatki palcem. Śpieszę wytłumaczyć o co chodzi. Otóż w momencie gdy wentylator zacząłby się kręcić z dużą prędkością zadziałałby jak prądnica generując ładunek elektryczny, który popłynąłby przewodami wentylatora do płyty głównej z dużym ryzykiem uszkodzenia jej. To wentylator ma być zasilany nie płyta główna. Wyczyśćcie jeszcze kartę graficzną w slocie niżej oraz otwory w blasze zasilacza na samej górze obudowy.

Po dokładnym wyczyszczeniu podzespołów oraz całej obudowy załóżcie wcześniej zdjęty bok obudowy i przykręćcie go śrubkami. Gwarantuję, że takie czyszczenie komputera, przynajmniej raz na pół roku wydłuży znacząco żywotność jego komponentów i pozwoli nam uniknąć niechcianej awarii.

Co zrobić by komputer zasysał mniej kurzu? Na pewno okolice obudowy peceta muszą być na bieżąco odkurzane - pęd powietrza wytwarzany przez wentylatory wciąga wszelki brud z podług i szafek gdzie zwykle stoją komputery. Zobaczmy również czy przypadkiem z tyłu obudowy nie ma dziur po wcześniej wyjętych kartach ze slotów PCI i innych gniazd. Niektórzy użytkownicy nie zakładają bocznych ścianek obudowy komputer, aby zmniejszyć jego temperaturę pracy. Niestety wpływa to niekorzystnie na czystość wewnątrz peceta. Dodatkowo warto za kilka złotych zakupić w internecie aluminiowe filtry przeciwkurzowe, które będziemy mogli zamontować na wentylatorach. Kurz będzie zbierał sie na siatce i nie będzie wnikał w wentylatory oraz radiatory tym samym ułatwiając nam czyszczenie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)