Opera 10.50 beta. Co nowego w najszybszej przeglądarce świata?

Opera 10.50 beta. Co nowego w najszybszej przeglądarce świata?

Fot. SXC
Fot. SXC
Andrzej Biernacki
11.02.2010 14:50

Norweska firma Opera Software zaprezentowała betę wersji 10.50 swojej przeglądarki. Dzięki nowemu silnikowi JavaScriptu ma być to najszybszy tego typu program na świecie. Co na to Google?

Norweska firma Opera Software zaprezentowała betę wersji 10.50 swojej przeglądarki. Dzięki nowemu silnikowi JavaScriptu ma być to najszybszy tego typu program na świecie. Co na to Google?

Silnik Carakan jest nawet 8 razy szybszy od swojego poprzednika. Dodatkowo oferuje wprowadzoną w pierwszej Operze 10 technologię kompresji stron WWW o nazwie Turbo. Wersja 10.50 ma dodatkowo nową bibliotekę graficzną Vega, która zwiększa wydajność na przykład podczas wyświetlania animacji.

Nowa Opera zawiera udoskonalone menu zastępujące klasyczny pasek Windows. Oferuje również użytkownikowi graficzne efekty specjalne w rodzaju wizualizacji kart. Podczas wpisywania adresu przeglądarka przeszukuje historię, zakładki, a nawet zawartość otwieranych witryn.

Edycja 10.50 to pierwsza Opera z trybem przeglądania prywatnego. Pozwala on na surfowanie w sieci bez pozostawiania śladów w samej przeglądarce. Norweski program umożliwia nawet tworzenie pojedynczych, prywatnych kart.

Twórcy aplikacji poprawili interfejs i zintegrowali go w pełni z efektami systemów Windows Vista i 7. Wprowadzono zasadę, że każdy widżet Opery może działać jak osobny proces. To rozwiązanie przygotowali pracownicy polskiego oddziału firmy.

Wersję beta dla systemu Windows można pobrać tutaj. Użytkownicy Maków i Linuksów będą musieli jeszcze trochę poczekać.

Z testów wynika, że Opera 10.50 ma szansę stać się najszybszą przeglądarką świata. Na razie króluje Chrome 4 (dobry zwyczaj nakazuje porównywać finalne wersje aplikacji). Nie można jednak wykluczyć, że palma pierwszeństwa pozostanie w rękach Norwegów bardzo krótko. Google już pracuje nad kolejną wersją swojego programu.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)