Opera Unite, czyli sieć na pendrive

Opera Unite, czyli sieć na pendrive

chmura
chmura
Gniewomir Świechowski
16.06.2009 12:30

Czy to "jeden z największych wynalazków w historii firmy"?

Czy to "jeden z największych wynalazków w historii firmy"?

Po zbudowaniu napięcia i wygenerowaniu szumu w sieci Opera ujawniła wreszcie w jaki sposób "wynalazła internet na nowo". Opera Unite to wygodny sposób na udostępnianie przechowywanych lokalnie zasobów komputera innym użytkownikom. Dzięki przeglądarce komputer staje się serwerem, na którym możemy udostępnić dokumenty, multimedia, zdjęcia, utworzyć chat lub zhostować stronę internetową. Nie wymaga on skomplikowanej konfiguracji, ponieważ omija firewalle komunikując się ze światem poprzez maszyny Opera Software.

Przed premierą jeden z projektantów przeglądarki Opera 10, która umożliwia korzystanie z "wynalazku",  zażartował na Twitterze, że Opera wrzuciła internet na pendrive, aby można było mieć sieć zawsze pod ręką. Opera Unite jest mniej imponująca, choć faktycznie daje nam możliwość przerzucenia naszego fragmentu sieci na popularny "gwizdek", bo przecież trzymamy nasze dane na własnym komputerze.

Dzięki Unite i zbudowanym na podstawie jego API aplikacjom wszystkie udostępniane przez nas dane są przechowywane lokalnie i nie musimy płacić za ich hosting. Zamiast ufać dziesiątkom serwisów, gdzie istnienie naszych kont zależy jedynie od dobrej woli administracji, przenosimy nasze zaufanie na Operę, która umożliwia nam serwowanie tych danych z naszego komputera innym użytkownikom przeglądarki, a nawet ludziom którzy nie korzystają z Opery.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=D5hr-6cw4M8[/youtube]

Ograniczenia jakie stawiają dostawcy internetu uniemożliwiający z reguły hosting danych na domowym komputerze pomogą obejść serwery Opery. W erze prędkości sięgających 30-120 Mb/s asymetryczność łącza też przestaje być problemem. Unite "demokratyzuje chmurę", jak to ujął prezes Opera Software Jon von Tetzchner.  Jednak czy ta "demokratyzacja" objawiająca się przerzuceniem hostingu informacji na użytkownika jest naprawdę rewolucją?

Po chwili zastanowienia, można dojść do wniosku, że pierwsza lepsza sieć botnet posiada wszystkie możliwości Unite. Dodatkowo, idea rozproszonego hostingu nie jest nowa, ponieważ właśnie na tej zasadzie funkcjonują Torrenty, których podstawową siłą jest przechowywanie informacji na komputerach użytkowników. Nie wspomnę już nawet o SETI@Home, czyli  wykorzystywaniu rozproszonej mocy obliczeniowej domowych komputerów.

Opera Unite to kreatywny sposób na zaoferowanie użytkownikowi Opery starych pomysłów w nowej formie, ale rewolucji tu raczej nie widzę.

Źródło: OperaMashableTechCrunchIDG

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)