Osobisty hydroplan FlyNano. Miniaturowy samolot z napędem elektrycznym

FlyNano – miniaturowy, ultralekki samolot zapowiadaliśmy jeszcze w ubiegłym roku. Od tamtego czasu fiński projekt dojrzał, przeprowadzono próby w locie, a producent testuje właśnie wersję z napędem elektrycznym. Jak radzi sobie elektryczny FlyNano?

FlyNano w locie
FlyNano w locie
Łukasz Michalik

FlyNano – miniaturowy, ultralekki samolot zapowiadaliśmy jeszcze w ubiegłym roku. Od tamtego czasu fiński projekt dojrzał, przeprowadzono próby w locie, a producent testuje właśnie wersję z napędem elektrycznym. Jak radzi sobie elektryczny FlyNano?

Samolot jest wyjątkowo mały. Przy rozpiętości skrzydeł zaledwie 5 metrów pusty FlyNano waży tylko 70 kilogramów. Waga gotowego do lotu samolotu sięga, wraz z pasażerem, 200 kilogramów. Równie niewielka jak waga jest cena sprzętu, zbliżona do ceny samochodu – za sterami tej maszyny można zasiąść, dysponując kwotą zaledwie 34 tys. dolarów.

Pierwsze próby samolotu odbyły się – z powodzeniem – jeszcze w listopadzie 2011 roku. Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią pojawiła się również wersja samolotu zasilana silnikiem elektrycznym (w innym artykule możecie zobaczyć niewiele większy, elektryczny samolot Rutan Model 61 Long-EZ), której dziewiczy lot odbył się zaledwie kilka dni temu.

Podawane przez producenta osiągi nie robią, co prawda, oszałamiającego wrażenia, nie zapominajmy jednak, że dotyczą samolotu niewiele większego niż kajak. FlyNano ma zapewnić zasięg sięgający 70 km i prędkość lotu dochodzącą do 140 kilometrów na godzinę.

Po obejrzeniu filmu prezentującego oblot wersji elektrycznej można jednak odnieść wrażenie, że FlyNano lata nie jak samolot, ale jak ekranoplan, wykorzystując efekt przypowierzchniowy. Producent rozwiewa te wątpliwości, zapewniając, że samolot może osiągnąć pułap ponad 3000 metrów.

Pierwsze modele elektrycznego FlyNano mają pojawić się na rynku w 2013 roku.

Źródło: DviceCAFE Foundation

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.