P2P, P2M, FTP... Najlepsze sposoby wymiany plików w Sieci

Czasy, gdy Internet służył przede wszystkim do zdobywania informacji, to odległa przeszłość. Współczesna Sieć to w znacznym stopniu narzędzie pozwalające na przesyłanie dużej ilości danych. Sprawdź, jakie serwisy i usługi pozwalają na sprawną wymianę plików w Sieci.

Użytkownicy (Fot. Flickr/AdamSelwood/Lic. CC by)
Użytkownicy (Fot. Flickr/AdamSelwood/Lic. CC by)
Łukasz Michalik

Czasy, gdy Internet służył przede wszystkim do zdobywania informacji, to odległa przeszłość. Współczesna Sieć to w znacznym stopniu narzędzie pozwalające na przesyłanie dużej ilości danych. Sprawdź, jakie serwisy i usługi pozwalają na sprawną wymianę plików w Sieci.

Wymiana plików w Internecie kojarzy się zazwyczaj z piractwem. Jest w tym sporo racji – pobieranie kopii filmów czy gier stanowi istotną część transferu w Sieci. Niezależnie od aspektów prawnych warto znać najpopularniejsze sposoby dzielenia się plikami.

P2P

Peer to Peer to bardzo popularny sposób wymiany danych. Jego specyfiką jest jednoczesne pobieranie i udostępnianie tego samego pliku. Z punktu widzenia prawa internauta korzystający z P2P jest potencjalnym przestępcą – nie tylko pobiera, ale również rozpowszechnia.

Do usług tego typu należały popularne przed laty Napster i Kazaa, wykorzystujące centralne serwery, a zatem łatwe do zamknięcia. Obecnie P2P utożsamiane jest z BitTorrentem. Jest to protokół wymiany plików, który nie korzystając z centralnego serwera, pobiera fragmenty pliku jednocześnie od wielu użytkowników sieci.

Podczas korzystania z BitTorrenta najczęściej wykorzystuje się pliki .torrent, zawierające informacje pozwalające na ściąganie określonych danych. Pliki te są udostępniane przez liczne serwisy internetowe. Dostęp do części z nich wymaga płatnej rejestracji.

Najpopularniejsze programy korzystające z protokołu BitTorrent to m.in. BitTorrent, Azureus, uTorrent i BitComet. Poszukiwania plików .torrent warto zacząć od serwisów IsoHunt, The Pirate Bay, Miniova lub polskiego Torrenty.org.

P2M

Prawo piętnujące rozpowszechnianie plików przy pobłażliwym traktowaniu osób, które je tylko pobierają, sprawiło, że popularność zdobywają inne niż P2P sposoby wymiany. Jednym z nich jest P2M, czyli Peer to Mail.

Jeszcze kilka lat temu konta pocztowe miały niewielkie pojemności, które wystarczały jedynie do obsługi wiadomości tekstowych. Lawinę zmian w tej dziedzinie zapoczątkował Google i usługa pocztowa Gmail, udostępniająca użytkownikom konta o pojemności kilku GB.

Dzięki kontom pocztowym o znacznej pojemności możliwe stało się przechowywanie na nich dużej ilości danych, np. podzielonego na kilkadziesiąt części filmu.

Aby skorzystać z usługi P2M trzeba, poza odpowiednią aplikacją, dysponować specjalnymi kodami (tzw. hashcode), zawierającymi informacje na temat lokalizacji pliku i parametry niezbędne do pobierania.

Kody można znaleźć m.in. w polskich serwisach P2M.net.pl, P2M.com.pl czy P2MForum.info.  Do popularnych programów obsługujących ten sposób pobierania plików należą m.in. Peer2Mail i MoorHunt.

HTTP

Kolejnym sposobem wykorzystującym luki w prawie jest korzystanie z serwisów hostingowych. Po umieszczeniu plików na serwerze ich udostępnianie sprowadza się do upublicznienia odpowiednich linków.

Pobierający pliki użytkownicy korzystają z protokołu HTTP i nie udostępniają podczas pobierania ich zawartości.

Serwisy hostingowe to zazwyczaj komercyjne przedsięwzięcia, zarabiające na reklamach oraz płatnych usługach, jak np. konta premium. Darmowy dostęp do plików jest oczywiście możliwy, jednak wiąże się z licznymi ograniczeniami.

Należą do nich: kilkudziesięciosekundowe oczekiwanie na możliwość pobrania pliku, ograniczona liczba użytkowników korzystających jednocześnie z darmowego dostępu, brak możliwości wznawiania przerwanego transferu, limity prędkości pobierania czy konieczność czekania kilkudziesięciu minut na możliwość pobrania kolejnego pliku.

Płatne konta premium są pozbawione tych niedogodności. Dodatkowo umożliwiają stosowanie różnego rodzaju menedżerów pobierania ułatwiających ściąganie dużej liczby plików. Jednym ze sposobów na ominięcie ograniczeń są serwisy takie jak opisywany przez nas w lutym Rapids24.

Popularne serwisy pozwalające na pobieranie plików to m.in. RapidShare, Hotfile i Chomikuj. Linki do poszukiwanych plików można znaleźć za pomocą specjalnych wyszukiwarek, m.in. MegaDownload lub SearchRapid, albo na forach internetowych, jak np. polski serwis Polish Elite Board.

Do godnych polecenia menedżerów pobierania, obsługujących również serwisy hostingowe, należą m.in. JDownloader i MDownloader,

IRC

Popularny niegdyś IRC to przede wszystkim narzędzie komunikacji. Poza rozmowami tekstowymi IRC może być wykorzystywany do rozpowszechniania plików.

Jest to możliwe dzięki odpowiednio skonfigurowanym klientom IRC lub botom, które na pierwszy rzut oka nie różnią się od zwykłego użytkownika.

W rzeczywistości są to automaty, które po podaniu odpowiedniej komendy mogą wyświetlić listę dostępnych plików i zainicjować połączenie DCC (Direct Client-to-Client), pozwalające na przesłanie plików.

Korzystający z takiego sposobu pobierania plików internauta musi wcześniej zdobyć informacje pozwalające na skorzystanie z usług bota. Ze względu na stosunkowo duży stopień poufności za pomocą sieci IRC rozpowszechniane są nie tylko pliki chronione prawem autorskim, ale również różnego rodzaju nielegalne treści.

Połączenia tego typu obsługuje większość klientów IRC. W przypadku systemu Windows najpopularniejszym z nich jest mIRC.

FTP

FTP, czyli File Transfer Protocol, to opracowany w 1971 roku protokół sieciowy przeznaczony do przesyłania plików. Teoretycznie góruje nad HTTP prędkością, jednak ze względów praktycznych w powszechnym użyciu jest coraz mniej popularny.

Aby pobrać lub wysłać pliki na serwer, wymagane jest skorzystanie z klienta FTP oraz podanie nazwy serwera i opcjonalnie hasła.

Istnieje wiele dedykowanych aplikacji pozwalających na transfer plików w ten sposób, jednak w wielu przypadkach z powodzeniem wystarczy np. Total Commander lub korzystanie z serwera FTP za pomocą przeglądarki internetowej.

Popularnymi klientami FTP są m.in. FileZilla i FlashFXP.

Sposoby wymiany plików pomiędzy dwoma komputerami

Poza serwisami i usługami internetowymi pozwalającymi na wymianę plików, warto pamiętać o rozwiązaniach pozwalających na wygodną wymianę plików pomiędzy dwoma podłączonymi do Sieci komputerami. Funkcję przesyłania plików ma m.in. większość komunikatorów.

Pomocne mogą również okazać się usługi takie jak Dropbox lub opisywany niedawno SkyDrive. W przypadku przesyłania dużej ilości danych warto zainteresować się rozwiązaniami, w których pliki pobierane są bezpośrednio z komputera, bez konieczności umieszczania ich na serwerze.

Należy do nich m.in. serwis Sendoid, którego recenzję możecie znaleźć na naszym blogu. Użytkownicy Opery mają do dyspozycji wygodne rozwiązanie, jakim jest Opera Unite.

Z jakich rozwiązań korzystacie najczęściej?

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (2)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.