Palisz? Lepiej daj się obwąchać Azorowi

Po wielu latach rozwoju diagnostyki nowotworów po raz kolejny okazuje się, że najskuteczniejsze są metody bliskie naturze. W tym przypadku systemem wczesnego ostrzegania został psi nos, który wręcz zdeklasował dotychczasowe sposoby.

Fot. na lic. CC BY 2.0/Flickr/visualpanic
Fot. na lic. CC BY 2.0/Flickr/visualpanic
Piotr Dopart

18.08.2011 | aktual.: 11.03.2022 11:07

Po wielu latach rozwoju diagnostyki nowotworów po raz kolejny okazuje się, że najskuteczniejsze są metody bliskie naturze. W tym przypadku systemem wczesnego ostrzegania został psi nos, który wręcz zdeklasował dotychczasowe sposoby.

Za projektem szybkiego wykrywania raka płuc stoją naukowcy z Niemiec, którzy przeprowadzili duży eksperyment, obejmujący 220 ochotników (zarówno zdrowych, jak i cierpiących na raka płuc). Od zgromadzonych w szpitalu Schillerhoehe uczestników pobrano próbki oddechu - czyli po prostu kazano chuchnąć do wypełnionych watą probówek - a następnie użyto ich do wytresowania psów wykrywaczy.

Po krótkim przeszkoleniu nosy dwóch owczarków niemieckich, owczarka australijskiego i jednego labradora stały się precyzyjnymi miernikami, które pozwoliły na bardzo dokładną (71% wykryć u osób chorych i 7% wskazań - fałszywych alarmów - u osób zdrowych) wstępną diagnozę raka i nie tylko. W grupie chorych psy były bowiem w stanie różnicować pomiędzy nowotworem a przewlekłą obturacyjną chorobą płuc. Na wyniki nie miały znaczenia żadne czynniki poboczne - pacjenci mogli wcześniej jeść, palić, a psy i tak były w stanie wyniuchać, że coś jest na rzeczy.

Dotychczasowe metody gwarantowały wykrycie ok. 15% chorych, więc psy mogą ocalić niesamowitą wręcz liczbę osób. Czyżbyśmy właśnie uzyskali rozwiązanie problemu medycznego i przepełnionych schronisk?

Źródło: Gizmodo

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.