Panasonic PT-AE4000E - pierwsze wrażenia

Panasonic PT-AE4000E - pierwsze wrażenia

Panasonic PT-AE4000E - pierwsze wrażenia
Szymon Adamus
14.05.2010 08:00

Zapowiadałem testy dwóch wielkich projektorów i słowa dotrzymuję. W weekend miałem okazję pograć trochę w gry na projektorze Panasonic PT-AE4000E. W ciągu tygodnia oglądałem też dzięki niemu treści HD. Jakie są moje pierwsze wrażenia?

Zapowiadałem testy dwóch wielkich projektorów i słowa dotrzymuję. W weekend miałem okazję pograć trochę w gry na projektorze Panasonic PT-AE4000E. W ciągu tygodnia oglądałem też dzięki niemu treści HD. Jakie są moje pierwsze wrażenia?

Trzeba przyznać, że Panasonic PT-AE4000 potrafi wywołać efekt "WOW". Na każdym etapie obcowania z nim. Mogę wyobrazić sobie kilka takich punktów:

  • podczas zakupu - to naprawdę kosztuje 10 000 zł(http://www.ceneo.pl/3790222)!? WOW!
  • przy zamówieniu - paczka będzie ważyła 8 kg!? WOW!
  • odbierając przesyłkę od kuriera - ten karton naprawdę jest wielki! WOW!
  • i wreszcie ustawiając go w pokoju - nie starczy mi miejsca na stoliku! WOW!

Wielkość projektora (460 x 130 x 300 mm, 7,3 kg) sprawia, że jeśli ktoś myśli o jego kupnie do małej kawalerki, to najwyraźniej postradał rozum. To nie jest zabawka taka jak testowany na HDTVmanii BenQ W1000. Opisywany model Panasonica absolutnie nie nadaje się do wożenia ze sobą na wycieczki i używania jako przenośnego centrum multimedialne dla konsol czy komputera. To projektor zaprojektowany z myślą o stacjonarnym wykorzystaniu. Myśląc o tym urządzeniu trzeba o tym pamiętać cały czas.

381020816777094044
© [źródło](http://hdtvmania.pl/images/2010/05/Panasonic01.jpg)

W trakcie pierwszych godzin użytkowania ubodło mnie na przykład, że kosztujący taką górę pieniędzy projektor nie posiada wbudowanego głośnika. Przysporzyło mi to sporo problemów w przypadku obsługi konsoli Xbox 360. Xbox wysyła obraz i dźwięk jednym przewodem HDMI. Jeśli chcemy podłączyć konsolę bezpośrednio do projektora, to albo gramy bez dźwięku, albo decydujemy się na kabel komponent (kable dla obrazu podłączone do projektora, kable dla dźwięku podłączone do głośników). Niestety w tym przypadku widać bardzo wyraźny spadek jakości obrazu (ostrość grafiki jest trudna do zaakceptowania).

Tylko że to problemy występujące tylko jeśli o projektorze myślimy w kategoriach sprzętu niższej klasy. W przypadku takiego urządzenia jak PT-AE4000E byłoby skończoną głupotą używanie projektora z niepełnym zestawem kina domowego. Osoby dysponujące amplitunerem z wejściami optycznymi lub/i HDMI nie miałyby większych problemów.

Nawisem mówiąc Xbox 360 to jedna z najmniej przyjaznych użytkownikowi konstrukcji jeśli idzie o podłączenie dźwięku. W konsoli brakuje osobnego wyjścia optycznego. Dźwięk można puścić albo przez HDMI, albo z komponenta, w którego wtyczce jest wyjście optyczne. Problem w tym, że obraz z komponenta jest gorszy. Rozwiązaniem byłoby puszczenie obrazu z HDMI, a dźwięku z komponenta. Niestety konsola jest tak zaprojektowana, że podłączenie dwóch wtyczek jest niemożliwe (złącza są zbyt blisko siebie)... chyba, że zdejmiemy obudowę komponenta. Rozwiązanie wygodne jak za małe o 5 numerów buty.

Fot. Chad Ledford
Fot. Chad Ledford

Wracając jednak do projektora Panasonica urządzenie sprawdza się rewelacyjnie w warunkach przygotowanych dla profesjonalnego kina domowego. Duże pomieszczenie z całkowitym zaciemnieniem, dobrym zestawem głośników, dużym ekranem i wygodnym mocowaniem tego kolosa, to warunki idealne dla PT-AE4000E. W innym wypadku urządzenie jest najnormalniej w świecie zbyt duże.

Inne spostrzeżenia "na gorąco", to dość wygodny, ale ograniczony pilot zdalnego sterowania. Cieszy mnie jego kompaktory rozmiar, ale smuci, że nie ma osobnych przycisków dedykowanych konkretnym ustawieniom obrazu.

381020816777552796
© [źródło](http://hdtvmania.pl/images/2010/05/Panasonic03.jpg)

Oczywiście możemy do nich wejść patrząc na menu ekranowe lub przeskakując jeden za drugim. BenQ W1000 rozpuścił mnie jednak pod tym względem oferując pilot większy, ale z kilkoma przyciskami odpowiadającymi konkretnym trybom obrazu.

Pełen test projektora pojawi się na HDTVmanii już w tę niedzielę.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)