Permacoin lepszy od Bitcoina: archiwizacja danych zamiast bezsensownych obliczeń

Permacoin lepszy od Bitcoina: archiwizacja danych zamiast bezsensownych obliczeń
Łukasz Michalik

04.06.2014 17:49, aktual.: 05.06.2014 11:09

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kariera, jaką w ostatnich latach zrobił Bitcoin, jest godna podziwu. Z ciekawostki znanej jedynie garstce nerdów kryptowaluta stworzona przez Satoshiego Nakamoto stała się dość popularnym środkiem płatniczym.

Wysoka cena, jaką osiągnął Bitcoin w poprzednim roku, sprawiła, że wzrosło zainteresowanie nie tylko używaniem tej kryptowaluty, ale też jej wydobyciem. W uproszczeniu można przyjąć, że nowe bitcoiny są tworzone, gdy zaprzęgniemy nasz komputer do wykonywania skomplikowanych obliczeń.

Na samym początku do wykopywania (bo tak nazywa się ten proces) bitcoinów rzeczywiście wystarczał byle komputer, jednak wraz ze wzrostem mocy obliczeniowej zaangażowanych do tego maszyn rośnie również trudność wydobycia.

Następstwem tej sytuacji jest cała gałąź biznesu wyspecjalizowanego w budowaniu i dostarczaniu sprzętu przeznaczonego do wydobywania kryptowaluty. Zamiast - jak jeszcze kilka lat temu - biurkowych pecetów, wydobywających bitcoiny przy okazji do pracy wykorzystuje się zestawy o potężnej mocy obliczeniowej, wynikającej zazwyczaj z zastosowania kilkudziesięciu kart graficznych.

Obraz

Z punktu widzenia kryptowaluty ma to sens, ale z każdego innego to karygodne marnotrawienie zasobów. Nie dość, że trzeba sporo zainwestować w odpowiedni sprzęt, to później wykorzystuje się go do zużywającej wiele energii pracy, która nie niesie ze sobą niczego pożytecznego.

Ciekawą propozycję poprawy tej sytuacji przedstawili naukowcy z University of Maryland, wspierani przez inżynierów z Microsoftu. Ich dziełem jest koncepcja udoskonalonego Bitcoina, nazwanego Permacoinem.

Obraz

W tym przypadku waluta byłaby przyznawana nie za wykonywanie obliczeń, ale za robienie czegoś użytecznego: udostępnianie miejsca do archiwizacji ważnych danych. Jako przykład podano zasoby biblioteki amerykańskiego Kongresu, która dzięki temu zostałaby skutecznie zabezpieczona licznymi, rozproszonymi kopiami bezpieczeństwa (każda byłaby podzielona pomiędzy licznych użytkowników).

Dzięki temu ważne zasoby byłyby nie tylko bezpieczne, ale i cały czas online. Można byłoby uniknąć sytuacji, w której np. jakieś prace serwisowe sprawiają, że cenne informacje znikają na pewien czas z Sieci.

Permacoin: Repurposing Bitcoin Work for Data Preservation

Mechanizm odpowiadający za generowanie waluty byłby przy tym odpowiednio zabezpieczony, aby do archiwizowania danych nie wykorzystywać usług typu Dropbox czy Google Drive.

Pomysł jest na razie daleki od praktycznej realizacji, ale wydaje się całkiem interesujący. Zamiast marnowania ogromnych zasobów pozyskiwanie kryptowaluty byłoby powiązane z czymś pożytecznym, z czego mógłby korzystać ogół użytkowników Sieci.

W artykule wykorzystałem informacje z serwisów Engadget, Neowin i Cointelegraph.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (15)