phpBB 3 "Olympus" już jest!

phpBB 3 "Olympus" już jest!14.12.2007 15:00
Paweł Cebula

PHPBB - przez bardzo długi czas najpopularniejszy, najbardziej lubiany skrypt forum dyskusyjnego. Od momentu zapowiedzi phpBB 3 (nazwa kodowa Olympus) minęło ponad 5 lat, przez ten czas wiele się wydarzyło w świecie skryptów umożliwiających postawienie własnego forum. Sukces phpBB nie jest tak ogromny jak mógłby być, a wszystko przez bardzo wiele błędów stwarzających możliwość przejęcie kontroli nad forum. Wielu osobom nazwa "phpBB" kojarzy się właśnie z bardzo dziurawym skryptem, nie gwarantującym bezpieczeństwa, który w przypadku sporego i dość popularnego forum generuje duże obciążenie serwera.

Po 2000 roku pojawił się na horyzoncie konkurent o nazwie "Invision Board Forum" (później nazwa została zmieniona na "Invision Power Board" i taka została po dziś dzień. Część osób bardzo polubiła ten skrypt za jego ogromną funkcjonalność, dobrze napisany kod. Popularność iPB rosła w sposób dość dynamiczny, gdyż była najlepszą alternatywą dla "dziurawego" phpBB i płatnego vBulletin. Stopniowo wychodziły kolejne wersje - 1.1.1, 1.3, 2.0 i okazało się, że IPS (wydawca skryptu) postanowił, że za korzystanie ze skryptu pobierane będą opłaty.

Popularność phpBB odzyskiwało dzięki specjalnie przygotowanym preinstalowanym modyfikacjom, których przeciętny użytkownik nie był czasami w stanie sam wporwadzić. Jednak jak i w przypadku oryginału dały się we znaki problemy z jakością skryptu. Oprócz tego, takie "modyfikacje" dość znacząc obciążały serwery co wzbudzało niezadowolenie ze strony administratorów.

W międzyczasie powstawało wiele alternatywnych skryptów forum - punBB, Simple Machines Forum, txtBB i wiele innych. Wiele osób wróżyło w tym wypadku porażkę iPB - gdyż nie wszystkich było stać na zakup licencji. Mimo wszystko czarne scenariusze się nie sprawdziły. Na dzień dzisiejszy iPB jest jednym z najczęściej używanych skryptów na dużych i popularnych forach. "Olympus" ma to zmienić - pomóc wrócić phpBB na szczyt, zyskać sobie przychylne opinie wszystkich użytkowników.

Po tym krótkim historycznym rysie trochę faktów. PHPBB 3 przygotowane zostało w 61 wersjach językowych, obsługuje kodowanie znaków UTF-8. Jednym z największych priorytetów programistów tego projektu Open Source było bezpieczeństwo i nie ma się czemu dziwić. Kod wedle zapewnień ekspertów jest znacznie bezpieczniejszy. Wdrożono wiele rozwiązań dających bezpieczeństwo użytkowników - np. analiza złożoności haseł.

W nowym phpBB 3 użytkownicy forum, nie mają już możliwości wpisywania kodu HTML do postów na forum. Rozbudowano podstawowe funkcje niezbędne na każdym forum dyskusyjnym - cytowanie wielu postów, zachowywanie kopii roboczych. System Prywatnych Wiadomości również uległ znaczącym zmianom i oferuje znacznie więcej możliwości.

Uwzględniono także kwestie szybkości działania - usprawniono cache'owanie bazy danych, dzięki czemu przyspieszenie powinno być widoczne od razu.

Czy phpBB 3 okaże się sukcesem? Czy pomoże w odzyskaniu zaufania użytkowników? Czy pokaże wyższość rozwiązań darmowych i Open Source nad płatnymi (vide vBulletin, Invision Power Board)? Znaków zapytania jest jeszcze więcej i to czas odpowie na nie.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)