Pięć narzędzi, które pomogą Ci skalibrować monitor

Pięć narzędzi, które pomogą Ci skalibrować monitor28.09.2010 19:02
Monitor (Fot. SXC)
Monitor (Fot. SXC)
Przemysław Muszyński

Czy Twój monitor źle oddaje kolory, jest za ciemny albo za jasny? Nie zawsze musi to oznaczać, że się psuje lub jest kiepski. Często wystarczy go tylko poprawnie skalibrować.

Czy Twój monitor źle oddaje kolory, jest za ciemny albo za jasny? Nie zawsze musi to oznaczać, że się psuje lub jest kiepski. Często wystarczy go tylko poprawnie skalibrować.

Kalibrowanie monitora powinien przeprowadzić każdy - najlepiej zaraz po przyniesieniu urządzenia ze sklepu. Proces ten dotyczy nie tylko monitorów komputerowych, ale też na przykład telewizorów.

Niestety wielu użytkowników zapomina o tym lub nie zdaje sobie sprawy z konieczności kalibracji. Efekty to rozmyty obraz i źle oddana paleta barw na monitorze. W celu rozwiązania tych problemów należy posłużyć się którymś z poniższych narzędzi.

Po wejściu na stronę wyświetli się interaktywny test pozwalający na sprawdzenie, czy monitor we właściwy sposób oddaje nasycenie barw. W witrynie dodatkowo znajduje się kilka opcji pozwalających na sprawdzenie np. poprawności mapowania pikseli, rozmycia tekstu.

Nieco bardziej wyspecjalizowane narzędzie. Na stronie znajduje się tylko jeden test, pozwalający na oszacowanie błędów w dwóch wartościach: jasności i kontraście oraz poprawności wyświetlania czerni i bieli.

Jest to ważne, gdyż wiele obecnych na rynku wyświetlaczy (np. znaczna część monitorów LCD) ma problemy z poprawnym obsługiwaniem tych dwóch barw. Zwłaszcza prawdziwa czerń jest trudna do uzyskania. Często wygląda bardziej jak głęboka szarość.

Wśród testów kalibracyjnych strona ta ma status klasyka. Narzędzie pojawiło się w Sieci bardzo dawno temu. Pozwala na sprawdzenie, jak wyświetlacz radzi sobie z oddaniem jasności i kontrastu, głębi kolorów oraz czy ustawiona jest na nim dobra rozdzielczość.

Ta prosta strona pozwala sprawdzić, czy ekran jest poprawnie ustawiony. Na górze znajduje się pasek weryfikujący poprawność wyświetlania czerni i bieli. Na dole:  kolorów i ich nasycenia. Manipulując menu ustawień monitora można z łatwością dojść do tego, czy działa on poprawnie i wprowadzić właściwe parametry.

Zestaw testów online pozwalający na bardzo rozbudowaną kalibrację monitorów LCD. Oprócz standardowego oddania kolorów czy kontrastu można tu także sprawdzić opóźnienie obrazu oraz wiele innych czynników typowych dla tych wyświetlaczy.

Testy można ściągnąć i nagrać w pamięci przenośnej. Dzięki temu da się np. sprawdzić jakość obrazu w sklepie, podczas kupowania nowego sprzętu.

Źródło: MakeUseOf

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Komentarze (0)