Piękne paznokcie? Żaden problem

Piękne paznokcie? Żaden problem

Piękne paznokcie? Żaden problem
Kira Czarczyńska
10.11.2008 18:00

Pokazujemy je kiedy się witamy, podajemy coś drugiej osobie, gestykulujemy, podpieramy się lub czegoś chwytamy. Efektownie wyglądające paznokcie dodają niewątpliwego uroku naszym dłoniom, a przez to także nam samym.

Piękne paznokcie jednak to przede wszystkim zadbane, choć także z gustem przycięte i ozdobione. I nie tylko u kobiety - męskie również powinny się dobrze prezentować.

Pokazujemy je kiedy się witamy, podajemy coś drugiej osobie, gestykulujemy, podpieramy się lub czegoś chwytamy. Efektownie wyglądające paznokcie dodają niewątpliwego uroku naszym dłoniom, a przez to także nam samym.

Piękne paznokcie jednak to przede wszystkim zadbane, choć także z gustem przycięte i ozdobione. I nie tylko u kobiety - męskie również powinny się dobrze prezentować.

Czasami nie mogąc dojść z nimi do ładu kobiety decydują się od razu na tipsy - przykrywają "problem" i można z dumą pokazywać innym swoje dłonie. Warto jednak poświęcić trochę czasu swoim naturalnym paznokciom, bo ich pielęgnacja nie jest wcale trudna.

Po pierwsze: odżywianie

Właściwe odżywianie się, z którym mamy w naszych szybkich czasach tak duży problem, jest bardzo istotne dla naszych paznokci. Potrzebują one przede wszystkim odpowiednich dawek: białka, wapnia, żelaza, krzemu, magnezu, cynku, potasu, oraz witamin H, B i F.

Jeśli już kompletnie nie mamy czasu bądź ochoty zadbać o prawidłową, zróżnicowaną dietę - posiłkować się można jej suplementami - np. wyciągiem ze skrzypu polnego z witaminami.

Ochrona paznokci

Nasze paznokcie nie lubią szkodliwych czynników. Powinno się chronić je przed silnymi środkami chemicznymi czy detergentami - pomóc mogą lateksowe rękawiczki. Niszczy je także zimno, wiatr czy silne słońce, warto zaopatrzyć się w kremy ochronne i odżywiające skórę i paznokcie.

Słabe paznokcie

Jeśli paznokcie są słabe i łamliwe, zainteresuj się odżywkami. Przeważnie są w postaci bezbarwnego lakieru, a więc mało kłopotliwe w użyciu. Dobrze sprawują się też wspomniane już kremy odżywcze do rąk i paznokci - i można ich używać kilka razy dziennie.

Już pękniętą lekko płytkę paznokcia można tymczasowo ochronić przed dalszym łamaniem się za pomocą specjalnych klei do paznokci. Mają również postać bezbarwnego lakieru, należy nałożyć go nie tylko na samo pęknięcie ale także wokół niego. Korzystając z kleju bez problemów przeczekasz czas potrzebny na odrośnięcie paznokcia do pożądanej długości - potem go całkowicie normalnie obcinasz i problem z głowy. Niestety, kleje kiepsko sprawdzają się jeśli masz złamany "na wylot" paznokieć, zwłaszcza z boku.

Pielęgnacja paznokci

Nie obcinaj ich zbyt krótko - sprzyja to rozwarstwianiu się i zadzieraniu płytki, ułatwia też wbrew pozorom wnikanie pod nią brudu (brakuje ochrony "od przodu").

Skórki z płytki odsuń drewnianym patyczkiem, możesz je następnie nieco przyciąć choć lepiej starać się tego nie robić. Ten pasek skóry chroni płytkę paznokcia przed wnikaniem bakterii, zbyt głębokie wycięcie może wywołać stan zapalny.

Staraj się nie używać metalowych narzędzi do pielęgnacji paznokci, łatwo nimi uszkodzić płytkę. Pilniki najlepsze będą papierowe, są delikatne i nie tworzą zadziorów. Piłuj paznokcie suche, bezpośrednio po myciu rąk czy kąpieli są nieco rozmiękczone i łatwiej się będą rozdwajać. Opiłowuj zawsze od brzegu do środka paznokcia.

Kształt opiłowania powinien być dostosowany do kształtu paznokcia, ale w miarę uniwersalny jest kształt lekko zaokrąglony.

Dostępne są polerki do paznokci, dzięki którym możesz wyrównać powierzchnię płytki i nadać jej zdrowy połysk bez uzycia lakierów. Zwykle są złożone z 3-6 papierowych, delikatnych pilników, każdy kolejny o mniejszej szorstkości. Użyć ich należy rzecz jasna od najgrubszego do najbardziej delikatnego, polerującego płytkę.

Jak malować paznokcie?

Panów to w zasadzie nie dotyczy, panie jednak powinny pamiętać o kilku żelaznych zasadach doboru koloru lakieru do paznokci:

  1. Do krótkich, grubych palców i szerokich paznokci lepsze są barwy jasne - mało rzucają się w oczy, nie będą więc pulchnego kształtu dłoni podkreślać.
  1. Na co dzień brunetkom będą lepiej pasowały kolory ciemniejsze, blondynkom natomiast różowe i beżowe.
  1. Jasna karnacja nie lubi ostrych kolorów, ponieważ podkreślają jej bladość.
  1. Francuski manicure pasuje w zasadzie do każdej okazji, dzięki niemu bowiem paznokcie prezentują się po prostu jako zadbane i zdrowe.
Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)