Pierścień władzy nad Twoim smartfonem

Pierścień władzy nad Twoim smartfonem13.04.2011 10:11
Nenya
Nenya
Grzegorz Nowak

Pamiętacie magiczny pierścień z Władcy Pierścieni? Teraz Nokia chce stworzyć taki kawałek biżuterii, dzięki któremu będzie można sterować telefonem schowanym w kieszeni bez potrzeby wyciągania go. Jak to ma działać?

Pamiętacie magiczny pierścień z Władcy Pierścieni? Teraz Nokia chce stworzyć taki kawałek biżuterii, dzięki któremu będzie można sterować telefonem schowanym w kieszeni bez potrzeby wyciągania go. Jak to ma działać?

Porównanie do Władcy Pierścieni jest tu jak najbardziej na miejscu, ponieważ badacze z Nokii nadali swojemu nowemu gadżetowi nazwę Nenya - tak nazywał się pierścień, który nosiła Galadriela, bohaterka z książek Tolkiena. I rzeczywiście wedle założeń twórców pierścień ma dawać właścicielowi władzę, tyle że nad własnym smartfonem.

Pierścień tak naprawdę jest silnym magnesem, który wystarczy przekręcić, aby włączyć wybraną funkcję telefonu. Opaska założona na rękę ma wykrywać zmiany pola magnetycznego i za pomocą połączenia Bluetooth steruje funkcjami smartfona. Obracając pierścionek, można wybierać spośród przydzielonych wcześniej funkcji, a przesuwając pierścień w stronę czubka palca, zatwierdzać wybór. W ten sposób można z łatwością włączyć muzykę w słuchawkach, odebrać telefon czy zaktualizować swoje położenie na portalu społecznościowym.

Nenya
Nenya

Pierścień można obracać zarówno drugą ręką, jak i tą samą, na której się go nosi (choć to drugie jest nieco trudniejsze). Badacze dokonali pierwszych prób i ustalili, że człowiek jest sobie w stanie spokojnie poradzić z precyzyjnym obrotami o 45 stopni. W ten sposób menu pierścienia mogłoby zawierać 8 opcji. Badacze planują prezentację swoich pomysłów na mającej odbyć się w przyszłym miesiącu Conference on Human Factors in Computing Systems w Vancouver.

Zanim jednak pierścienie władzy trafią do sprzedaży, twórcy muszą rozwiązać kilka problemów. Przede wszystkim wykorzystywana opaska z Bluetoothem jest na razie dość nieporęczna i niezbyt atrakcyjna, ale w przyszłości można byłoby całą elektronikę zmieścić w zegarku albo w prawdziwej biżuterii. Istnieje też obawa, że pierścień, poruszając się, może samoistnie włączać lub wyłączać opcje telefonu, co utrudni jego wykorzystywanie. Na końcu pozostaje noszenie silnego magnesu przy sobie - może się okazać, że taki pierścień uszkadza twarde dyski albo karty kredytowe.

Jednak jeśli naukowcom z Nokii uda się rozwiązać te problemy, będzie to całkiem ciekawy gadżet dla użytkowników smartfonów.

Nenya
Nenya

Źródło: newscientist.com

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)