Pierwsze takie osiedle. Będą mieli czyste ogrzewanie
W Śremie, w województwie wielkopolskim, planowana jest budowa wyjątkowego osiedla. To pionierskie przedsięwzięcie ma być pierwszym tego typu projektem w Polsce. Jego mieszkańcy ciepło pozyskają z wodoru. Czyste, ekologiczne ciepło ma trafić do mieszkańców 195 mieszkań.
15.11.2023 14:07
Firma Con-Porject Sp. z o.o. wraz z SES Hydrogen Energy podpisały umowę, która umożliwi realizację tego innowacyjnego projektu. W ramach inwestycji Śremskiego TBS Sp. z o.o. i gminy Śrem powstanie kotłownia wodorowa. Jak informuje portal swiatoze.pl, czyste ciepło ma zasilić aż 195 mieszkań.
Podpisanie umowy jest wynikiem listu intencyjnego, który został podpisany w 2022 roku. W ramach planów na budowę kolejnych nieruchomości Śremskiego TBS, ma zostać dostarczony zeroemisyjny kocioł wodorowy. Jego zadaniem będzie dostarczanie ciepła dla mieszkańców osiedla przy ulicy Farnej w Śremie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Realizacja umowy rozpoczyna proces tworzenia dokumentacji projektowej dla kotłowni. Kotłownia ma działać na podstawie spalania wodoru i tlenu. Umowa obejmuje również instalację grzewczą, która będzie wykorzystywać gruntowe pompy ciepła typu solanka/woda.
Adam Lewandowski, Burmistrz Śremu, podkreśla, że od lat priorytetem gminy Śrem jest zrównoważony rozwój. Gmina stara się podążać za nowoczesnością, realizując zadania samorządu i spełniając potrzeby mieszkańców. Wprowadzono wiele inicjatyw mających na celu poprawę jakości środowiska, takich jak dofinansowanie wymiany ogrzewania węglowego dla mieszkańców, pilotażowy system gospodarowania odpadami na osiedlu bloków, czy produkcję polepszacza do gleb przez Śremskie Wodociągi. Osiedle zasilane wodorem to wielki krok w rozwoju systemów ogrzewnictwa budownictwa wielorodzinnego. Jest to projekt o znaczeniu cywilizacyjnym, a perspektywa rozwoju technologii wodorowej przekonuje do przystąpienia do tego nowatorskiego i pionierskiego przedsięwzięcia.
Mateusz Sołtysiak, Prezes Zarządu SES Hydrogen Energy, zauważa, że kiedy w ubiegłym roku przystępowali do współpracy ze Śremskim TBS oraz Gminą Śrem, idea wdrożenia wodoru w dekarbonizacji sektora budynków była wyjątkowo perspektywiczna, ale mało który podmiot w ogóle rozważał taką możliwość. Zaledwie rok później stajemy w obliczu zmienionej dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej, która zakłada, że od 2028 r., a więc w perspektywie zaledwie kilku lat, wszystkie nowopowstające budynki muszą być bezemisyjne.
Pierwsze w Polsce osiedle zasilane wodorem
Kotłownia wodorowa ma na celu zasilanie budynków energią na potrzeby podgrzewania ciepłej wody użytkowej oraz ogrzewania samych lokali. Sercem kotłowni będzie kocioł wodorowo-tlenowy z instalacjami przygotowania gazów. Infrastruktura obejmie też moduł generacji wodoru i tlenu z wykorzystaniem elektrolizerów, układ przygotowania wody do elektrolizy, moduł magazynowania wodoru i tlenu oraz układy zasilania i sterowania procesami technologicznymi.
Kocioł wodorowy, który ma zostać zainstalowany w ramach systemu, będzie pierwszym w pełni ekologicznym urządzeniem grzewczym, dedykowanym aplikacjom średniej i dużej skali. Osiedle w Śremie przy ulicy Farnej ma powstać do końca 2025 roku, natomiast do końca 2026 roku ma powstać instalacja wodorowa.