Pierwszy laptop OLED w przyszłym roku!

Technologia OLED z prędkością błyskawicy wchodzi na "elektroniczne salony". Zaczęło się od telewizorów i palmtopów, ale po drodze zahaczyło też o laptopy. Pierwszą firmą, która zapowiedziała swojego notebooka OLED jest Samsung.

laptop-samsung-oled
laptop-samsung-oled
Damian

Technologia OLED z prędkością błyskawicy wchodzi na "elektroniczne salony". Zaczęło się od telewizorów i palmtopów, ale po drodze zahaczyło też o laptopy. Pierwszą firmą, która zapowiedziała swojego notebooka OLED jest Samsung.

Firma celuje podobno w 12.1-calowy ekran o rozdzielczości 1280 x 768. Do czasu, zanim laptop zagości w sklepach, to jeszcze sporo o nim usłyszymy, bo do jego premiery został... ponad rok! Tak przynajmniej twierdzi Samsung, który zapowiedział komputer na trzeci kwartał 2010 roku.

Troszkę przeraża zapowiadana cena. Pomimo tego, że masowa produkcja ekranów OLED ma być dużo tańsza niż ma się to w przypadku LCD, to gdzieś tam przebija się suma 5000$. Wiadomo jednak, że płaci się za nowość. Z czasem laptopy OLED będą coraz lepiej dostępne i przede wszystkim coraz tańsze.

A czym jest samo OLED?

Wyświetlacze OLED charakteryzują się prostą metodą produkcji. Warstwa organiczna składająca się z diod-pikseli w trzech kolorach (czasami czterech - dodatkowa biała), nakłada jest na płytę bazową w procesie podobny do drukowania. Dodatkowe wprowadzenie warstwy pośredniej pomiędzy płytą a emiterem podnosi sprawności i jasność ekranu.

Wady:

  • żywotność (początkowo, już sobie z tym poradzono)
  • baaaardzo nie lubi wilgoci!
  • patent posiada firma Kodak

Zalety:

  • możliwość budowania ekranów giętkich/elastycznych
  • większa skala barw i jasności, niż LCD
  • duży kontrast i idealnie czarna czerń
  • dużo mniejszy czas reakcji (na poziomie 0.01ms)
  • bardziej przyjazne dla środowiska

Źródło: DviceWikipedia

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.