Pierwszy na świecie elektryczny samolot pasażerski. Szwedzi podali datę startu ES‑19

Szwedzka firma zaprezentowała projekt maszyny E-19. To pierwszy elektryczny samolot pasażerski na świecie
Szwedzka firma zaprezentowała projekt maszyny E-19. To pierwszy elektryczny samolot pasażerski na świecie
Źródło zdjęć: © Heart Aerospace
Michał Skorupka

28.09.2020 12:19, aktual.: 28.09.2020 13:05

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Szwedzka firma Heart Aerospace zaprezentowała pierwszy na świecie elektryczny samolot pasażerski ES-19. Celem konstrukcji jest zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery na krótkich i średnich trasach lotniczych. Poznaliśmy datę pierwszego lotu.

Według najnowszych badań przeprowadzonych przez ICAO (Organizacja Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego), przemysł lotniczy odpowiada za około 3 procent globalnej emisji dwutlenku węgla do atmosfery, z czego aż 40 proc. pochodzi z rejsów krótkodystansowych. Problem jest coraz bardziej poważny, gdyż tego typu loty cieszą rosnącą popularnością.

Plany ekologicznej rewolucji w lotnictwie zapowiada coraz więcej koncernów. Wśród nich znajduje się szwedzka firma Heart Aerospace. Wiele wskazuje na to, że to właśnie startup z siedzibą w Goteborgu będzie odpowiedzialny za pierwszy lot elektrycznego samolotu pasażerskiego na świecie. Pokaz maszyny o nazwie E-19 odbył się w zeszłym tygodniu.

Jednym z celów maszyny E-19 będzie zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery na krótkich i średnich trasach lotniczych. Stanie się tak dzięki czterem silnikom elektrycznym, które pozwolą rozwinąć prędkość maszyny do ponad 400 kilometrów na godzinę.

Znamy datę pierwszego lotu

Jak poinformowali przedstawiciele Heart Aerospace, maszyna będzie dysponowała zasięgiem na poziomie 400 kilometrów i będzie mogła zabrać na pokład 19 pasażerów. Samolot będzie mógł operować z pasów startowych o długości zaledwie 750 metrów.

Szwedzi zapewnili, że samoloty E-19 wzniosą się w powietrze w połowie 2026 roku. - Mamy potencjał, by na nowo odkryć podróże lotnicze - komentuje założyciel i dyrektor generalny firmy.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)