Pierwszy na świecie procesor kwantowy!

Pierwszy duży krok w stronę zbudowania prawdziwego komputera kwantowego został postawiony. Naukowcom z Yale udało się skonstruować pierwszy procesor kwantowy, który wyglądem i zasadą działania przypomina tradycyjne urządzenia.

Pierwszy na świecie procesor kwantowy!
Marek Maruszczak

30.06.2009 | aktual.: 14.03.2022 12:22

Pierwszy duży krok w stronę zbudowania prawdziwego komputera kwantowego został postawiony. Naukowcom z Yale udało się skonstruować pierwszy procesor kwantowy, który wyglądem i zasadą działania przypomina tradycyjne urządzenia.

O co tyle zamieszania? Za pamięć w komputerze kwantowym odpowiada kubit (qubit). Jest to odpowiednik zwykłego bita, który zawsze ma określoną wartość (1 lub 0). Kubit zaś znajduje się w superpozycji zera i jedynki, czyli czymś w rodzaju stanu pośredniego albo obu wartości naraz. Dzięki temu obliczenia mogą być wykonywane zdecydowanie szybciej.

Pierwszy stały procesor kwantowy składa się z dwóch kubitów. Każdy z nich zbudowano z miliardów atomów glinu. Ze względu na swoją prostą konstrukcję jest jak na razie w stanie wykonywać jedynie nieskomplikowane obliczenia.

Jednak przełomem jest zbudowanie urządzenia, które wreszcie przypomina prawdziwy procesor. Wcześniej tego rodzaju obliczenia można było wykonywać tylko w ściśle określonych warunkach (lasery i dużo innego dziwnego sprzętu). Dodatkowo naukowcy nie byli dotąd w stanie zmusić kubitów do pozostania w stałej formie przez dłuższy czas.

Stworzenie dwu kubitowego procesora było możliwe dzięki gwałtownemu włączaniu i wyłączaniu kubitów. W ten sposób informacje były przesyłane jedynie, kiedy istniała taka potrzeba.

Teraz ekipa uczonych pod przewodnictwem Leonarda DiCarlo pracuje nad przedłużeniem „życia” kubitów i zwiększeniem ich ilości w procesorze. Każdy dodatkowy kubit oznacza olbrzymi przyrost możliwości obliczeniowych urządzenia.

Źródło: Eureka Alert

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.