Pierwszy zwiastun Koraliny oraz wideo zza kulis

Pierwszy zwiastun Koraliny oraz wideo zza kulis

Pierwszy zwiastun Koraliny oraz wideo zza kulis
Michał Matuszewski
20.11.2008 11:00

Jakiś czas temu prezentowałem teaserowe zwiastuny powstającej właśnie animowanej adaptacji Koraliny Neila Gaimana, nazywanej nową Ailcją po drugiej stronie lustra. Zachwycałem się krótkimi fragmentami filmu. Teraz pojawił się pierwszy oficjalny zwiastun. I co? Zachwycam się jeszcze bardziej. Wygląda na to, że Henry Selick, twórca Miasteczka Halloween, wykonał kawał dobrej roboty. Nawet jeśli będzie to tylko ?bajka", to wystarczająco mroczna, a wrażenia wizualne murowane.

Jakiś czas temu prezentowałem teaserowe zwiastuny powstającej właśnie animowanej adaptacji Koraliny Neila Gaimana, nazywanej nową Ailcją po drugiej stronie lustra. Zachwycałem się krótkimi fragmentami filmu. Teraz pojawił się pierwszy oficjalny zwiastun. I co? Zachwycam się jeszcze bardziej. Wygląda na to, że Henry Selick, twórca* Miasteczka Halloween*, wykonał kawał dobrej roboty. Nawet jeśli będzie to tylko ?bajka", to wystarczająco mroczna, a wrażenia wizualne murowane.

Film i książka opowiadają o dziewczynie, która odkrywa w swoim domu przejście do alternatywnego świata. Z początku wszystko jest tam lepsze, a ?druga matka" o wiele fajniejsza niż ta prawdziwa, ale stopniowo sielanka przemiana się w koszmar.

Najbardziej, poza gotyckim, onirycznym klimatem, podoba mi się technika wykorzystana w produkcji. Koralina ma być pierwszą animacją poklatkową w technologii 3D. Jeszcze wczoraj zżymałem się na trójwymiarowość dopadającą nas ze wszystkich stron, dalej jestem sceptyczny i zachęcam do dyskusji. Jednak w przypadku filmów animowanych można pozwolić sobie na zdecydowanie więcej eksperymentów formalnych. Liczę, że połączenie szlachetnej już dziś (bo stopniowo zarzucanej na rzecz komputerowych modeli) techniki animacji kukiełek z technologia 3D da naprawdę ciekawe efekty.

Podoba mi się również to, co może niektórym przeszkadzać - pewna sztuczność, kukiełkowość właśnie, którą widać już w zwiastunie i klipach. Myślę, że to celowy zabieg. Brakowało mi tego w, genialnej skądinąd, Gnijącej pannie młodej Tima Burtona, która chociaż też kukiełkowa, niewiele różniła się od animacji komputerowej.

Światowa premiera Koraliny odbędzie się 6 lutego 2009, polska 27 marca.

Foto: Wikipedia

Źródło: Cinemablend

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)